Yaz transfer sezonu geride kaldı. Her ne kadar 2016-2017 sezonu öncesi yaz transfer dönemindeki kadar olmasa da bu transfer sezonunda da Football Manager’da keşfettiğimiz ve ucuza takımıza kattığımız genç yıldızlar (wonderkids) “Büyük” takımlara imza attı. İşte  “Gidiyor gönlümün efendisi” sözleriyle, “Yak abi yak. Bunu da aldılar” efkarlarıyla kapattığımız transfer sezonu sonrası keşfedilip “Büyük” takımlara imza atan genç yıldızlar.

Her FM versiyonunda olduğu gibi geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen FM 2017’de de birbirinden yetenekli genç oyuncularla karşılaşmıştık. FM’nin büyüsü müdür bilinmez, oyunun başta gelen genç yetenekleri büyük kulüplere transfer olarak seviyelerini arttırmayı başardılar. Aralarında henüz transfer olmayanlar da var tabi, FM2018’de kendilerini ucuza almaya devam edebiliriz. Lafı daha fazla uzatmadan bu transfer sezonunda büyük takımlara imza atan genç yıldızlara geçelim.

Santiago Ascaciba (Estudiantes >>> Stuttgart 8 milyon euro)25 Şubat 1997’de La Plata’da doğmuştur. Altyapı yıllarını doğduğu şehirin takımı olan Estudiantes de La Plata’da (2006-2015) geçirmiştir. İlk profesyonel imzasını 1 Ocak 2016 yılında yetiştiği kulübün A takımı ile atmıştır.

Estudiantes formasını 2015/16 ve 2016/17 sezonlarında toplam 46 kez terletmiştir. Bu karşılaşmalarda 11 sarı kart gördü. 2016/17 istatistiklerine bakarsak, 2138 dakikalık performansında maç başına 3.1 top çalma, 2.6 top kapma ile oynamıştır.

Mevkisi gereği top kazanma oranları yadsınamayacak düzeyde ancak bir ön liberoya göre fiziksel yetersizliği de mevcut. 1,68 m boy ve 69 kilo ile diğer ön liberolardan farklı bir fiziğe sahip. Fiziksel gücün en çok ihtiyaç duyulduğu mevkide fiziksel özelliği kendisi için bir dezavantaj olacaktır muhtemelen.

Her ne kadar fiziksel özellikleri yetersiz görünse de Ascacibar pas yeteneği sayesinde bu eksikliğini kapatmış ve 2016/17 sezonunda %84,4 gibi yüksek düzeyde bir pas yüzdesi yakalamıştır. Stuttgart da bu özelliğini görmüş olacak ki 5 yıllık imzaya Ascacibar’ı renklerine bağladı.

FM 2017 ProfiliOrta saha mevkiinde savaşçı rolünde oynayabilen bir oyuncu. Savaşçı orta sahanın sahip olması gereken top kapma, markaj, cesaret ve fiziksel özelliklerin çoğu gayet iyi düzeyde. Fiziksel olarak sadece boyu kendisi için bir eksi fakat güç, denge ve çevikliği sayesinde ayakta kalmakta zorluk çekmeyecektir.

Sebastián Driussi  (River Plate >>> Zenit 15 milyon euro)9 Şubat 1996’te Buenos Aires’te doğmuştur. River Plate’in alt yapısında yetişmiş,1 Temmuz 2014’te henüz 18 yaşında A takımla profesyonel kariyerine başlamıştır.

River Plate formasıyla 93 maçta 25 gol atıp 8 de asist yapmıştır. 21 yaşına kadar maçlarda fazla süre alması tecrübe kazanmasına yardımcı oldu. Yaşıtlarına göre maç tecrübesi bir hayli yüksek.

River Plate’deki son sezonunda (2016/17) 27 maçta 16 gol,3 asistlik performansıyla Avrupa kulüplerinin radarına girdi. Zenit kulübüyle 15 M EURO karşılığında 4 yıllık anlaşmaya imza attı. Şuana kadar Zenit ile çıktığı 9 lig maçında 2 gol attı ve 4 de gol pası verdi. İlerleyen yıllarda Avrupa’nın dev kulüplerine transfer olması çok yüksek bir olasılık.FM 2017’de birçoğumuz Driussi’yı transfer etmişizdir. Genç forvet deyince akla gelen ilk isimlerden kendisi. Forvet mevkisinde on numara ve tam Forvet rolünde üst düzeyde oynayabilen nadir genç yeteneklerden hatta en iyisi diyebilirim.

Hirving Lozano ( Pachuca >>> PSV 8 milyon euro)30 Temmuz 1995 Mexiko-Stadt doğumlu olan Meksikalı genç yetenek 1 Ocak 2014’te başlayan profesyonel futbol kariyerini 1 Temmuz 2017’ye kadar Pachuca kulübünde geçirmiştir. Genç bir transfer olmasına rağmen 1-2 sene evvel de kendisinden söz ettiren oyuncunun kısmeti bu sezonaymış.

Pachuca ile 140 maçta (evet evet 140) 41 gol ve 28 asistlik bir performans sergilemiştir. 22 yaşına kadar 140 maç oynaması yetenekli ve potansiyeli yüksek bir oyuncu olduğunun bir göstergesi. PSV formasıyla şuana kadar 4 lig maçında 3 gol ve 1 asistlik katkı yaptı. Meksika Milli takımıyla 19 maçta 3 gol kaydetmiştir. Meksika’nın son zamanlarda yetiştirdiği en iyi oyuncular arasına şimdiden dahil oldu diyebiliriz.

Asıl mevkii sol açık olsa da görev verildiği zaman sağ açıkta da oynayabilir.FM 2017’de bana göre en iyi sol açıklardan biri. Bir forvet olmamasına karşın bir sezonda çift hanelere çıkarak forvetlerin ona imrenerek baktığı zamanları çok gördük. Dribbling, teknik, özel yetenek becerilerini çevikliklik, dayanıklılık, hızlanma becerileriyle birleştirerek kolayca rakip geçebilen bir oyuncu.

Lozano ileride defansların korkulu rüyası olacak bir potansiyele sahip. Umarım potansiyeline ulaşır ve bizde “fm de keşfetmiştim be, helal sana Lozano” diyebiliriz.

Bu bahsettiklerim sadece 3 tanesi. Ascacibar, Driussi ve Lozano potansiyeline ulaşma ihtimalinin yüksek olduğu oyuncular benim için. Bundan dolayı ilk olarak bu 3 isme yer vermek istedim yazımda. Gösterdikleri performanslarla transfer olmayı başarabilen oyuncuları incelediğim başka bir yazıda görüşmek üzere, FM ile kalın…