Football Manager 2018’in çıkış tarihi 15 Ağustos’ta oyunun yapımcısı Sports Interactive tarafından yapılan duyurulmasından sonra oyunun hangi yenilikleri içereceği ile alakalı meraklı bekleyiş henüz yerini net bilgilere bırakmamış olsa da “Football Manager 2018’deki Yenilikler Neler?” diyenler için bu yazıyı yayına alıyoruz. İşte FM18’de yer alacak olan yenilikler ve detaylar.

3 Mart 2017

#mocap session #FM18?

Football Manager (@footballmanager)’in paylaştığı bir gönderi ()


Football Manager’ın resmi Instagram hesabından yapılan paylaşılan bir görsel #FM18’de yer alacak olan yenilikler hakkında aslında ilk bilgiyi veriyor. Yayınlanan fotoğrafta iki kişi kupa kaldırmayı canlandırıyor. Bu görsele göre FM 2018’de oyuncuların oyun için ve sonrasında gösterdikleri tepkilerde gelişmeler yaşanacağını söyleyebiliriz. Gol sevinçlerinde, gol üzüntülerinde, hakem itirazlarında farklı oyuncu davarnışları bizleri bekliyor.

15 Ağustos 2017

Oyunun çıkış tarihi duyuruldu. İlk kez bu sene Football Manager 2018, FM Touch 2018 ve FM Mobile 2018 aynı tarihte 10 Kasım’da çıkacak. Oyunun fiyatlandırması ve duyurulan diğer detaylarına buradaki yazımızdan göz atabilirsiniz.

29 Eylül 2017

Sonunda beklenen tanıtım videosu Sports Interactive tarafından yayınlandı. Geçtiğimiz sene Football Manager serisinin yeni oyununu Watford FC’nin stadyumunda gerçekleştirdikleri tanıtım ile kullanıcıların beğenisine sunan Sports Interactive bu sene magazin haberciliği tadında bir video ile Football Manager 2018’in özelliklerini tanıttı.

Bir haber kanalı Sports Interactive çalışanlarının peşine Football Manager 2018 için düşüyor. FM18 hakkında söylentilerin gerçek olup olmadığını, dedikodulara karşı ne cevp verdiklerini soruyor ve Football Manager 2018 hakkında ilk bilgiler oyunun yapımcılarının anlatımıyla ortaya çıkıyor. Football Manager 2018’de;

 1. Maç sunumları ve stadyumlarda iyileştirme
 2. Gerçeğe çok yakın gözlemci raporlarık
 3. Scout yapısı değişiyor, yenilenmiş scouting FM2018’de bizleri bekliyor (Videoda yer alanlar scouting merkezinde çalışıyorlar)
 4. Yeni taktikler ve oyuncu rolleri
 5. Takım içi gruplaşmalar geliyor.  Artık Portekiz çetesi, Brezilya çetesi gibi oyuncular takım içerisinde gruplaşabilecekler.(Ülkemizde yerli-yabancı tartışmaları varken kriz çıkmaz umarım :))

Oyunun betası çıkasıya kadar 7 tane daha tanıtım videosu yayınlanacak.

08 Ekim 2017

Sports Interactive’in yeni projesi olan FMTV’nin ilk videosu geldi. Joe Thomlinson’un sunumu ile Football Manager youtube kanalında yer alan videoda Dynamics (Dinamikler) adı verilen ve Football Manager 2018 ile oyuna dahil edilen yeni menünün detaylarına göz atıyoruz. (6 dakikalık videoyu ilerleyen sayfalarda izleyebilirsiniz)

Yeni kariyer açtığınızda takımın dinamikleri ile alakalı bir bildirim alacaksınız. Takım içi hiyerarşi ve gruplaşmaları net olarak gözlemleyebileceğiniz bu bildirimde bu sene sizi nelerin zorlayacağını az çok görmüş olacaksınız.

FM18’de yer alacak Dinamikler menüsü genel anlamda 3 başlıkta toplanıyor.

 1. Maç Uyum Durumu
 2. Soyunma Odası Atmosferi
 3. Yönetim ile İlişki/ Destek

Soyunma odası atmosferinde takım içi dinamiklere çok dikkat etmelisiniz. Takım içerisindeki ana sosyal grubun motivasyonu tüm takımın motivasyonunu etkileyeceği için takım içi çetelere (Portekiz çetesi, Brezilyalılar, Arkadaşlarımız 30 yaşında futbolu bırakmak zorunda kalıyorcular vb. gruplara dikkat etmeniz gerekiyor :))

Takım içi dinamiklerde oyuncularınız 4 farklı takım grubu içerisinde yer alabilir.

 1. Çekirdek sosyal grup
 2. İkinci sosyal grup A
 3. İkinci sosyal grup B
 4. Diğerleri

Benzer profesyonellik düzeyleri, aynı dili konuşuyor olmaları, yaşları, takımda geçirdikleri süre vb. bazı dinamikler oyuncuların sosyal grubunu belirlemede ana kriter olacak.

Oyuncuların mutluluk durumları da FM18 ile birlikte dinamikler menüsü altında yer alacak.

9 Ekim 2017

Miles Jacobson’un Twitter hesabından yayınladığı bir video ile Football Manager 2018’de yer alacak yeni kamera açısını öğrenmiş bulunuyoruz. Veri Analisti kamera açısı verilen bu kamera açısı sahanın her alanına doğrudan göz atabilmenize imkan tanıyor. FM, 2D mi oynanır 3D mi oynanır tartışmasına hiç girmeden Miles Jacobson’un yayınlamış olduğu video ile sizleri baş başa bırakıyoruz. (Full ekran izlemenizi öneririz, yoksa bişey gözükmüyor zaten :))

10 Ekim 2017

Football Manager 2018 gözlemcilik ile alakalı yaklaşık 7 dakikalık bir video Football Manager’ın Yooutube kanalında yerini aldı. Joe Thomlinson’ın sunumu ile FM TV’nin ikinci videsu olan videoda FM serisinin vazgeçilmezi gözlemcilik/ oyuncu araştırma (scouting) ekranlarından bahsediliyor.

FM 2015 ile birlikte spor dünyasına sunduğu istatistik veriler ve detaylı analizlerle büyük fayda sağlayan Prozone Sports şirketi ile Football Manager veritabanı güçlerini birleştirip, Football Manager veritabanını bir çok futbol kulübünün oyuncu bulma ve oyuncunun geçmiş istatistik verileri ve analizleri için kullanıma açmıştı.  2015 yılından sonra bir çok kulübün Football Manager veri tabanından faydalandığını videoda açıkça belirten Joe, FM serisinin en gerçekçi gözlemcilik raporuna sahip oyunu için scoting sayfalarında büyük yeniliklerin Football Manager sevdalılarını beklediğini belirtiyor.

Yeni bir oyuncu ile görüşme sürecini doğru yansıtmak için kulüplerle yakın temasa geçen Sports Interactive gözlemcilik konusunda ilerleme kaydetmişe benziyor. Scouting ekranı ile alakalı tüm detaylara 12. sayfadan itibaren göz atabilirsiniz.

12 Ekim 2017

Football Manager 2018’de yer alacak taktik ekranı ve taktiksel değişikliklerle alakalı yaklaşık 5 dakikalık bir video Football Manager’ın Youtube kanalında yerini aldı. Taktik ekranı, oyuncu direktifleri, yeni oyuncu rolleri ve maç öncesi bilgilendirme toplantısı gibi birçok yeniliğin yer aldığı videonun detaylarına 16. sayfadan itibaren göz atabilirsiniz.

15 Ekim 2017

Football Manager 2018’in FM17 ve FM16’da hayal kırıklığı yaşayan ve FM serisinin kendisini geliştirmediğini düşünenleri durup bir daha düşünün demeye sevk edeceğini duyurulan her yeni özellikle görmeye devam ediyoruz. FM 2017’de oyuna dahil edilen ama ne iş yaptıklarını bir türlü anlamadığımız spor bilimciler FM 2018 ile birilikte asli görevlerini icra etmeye geliyor. Fizyonterapistler artık hiç olmadığı kadar önemli hale geliyor (antrenman ağırlığına bile müdahele edecekler :))

FM 2018 sağlık merkezi yeniliklerinin anlatıldığı videonun detaylarına 19. sayfadan itibaren göz atabilirsiniz.

17 Ekim 2017

Fantezi draft modu FM 18’de daha düzgün ve net bir görünümle geri dönüyor ve arkadaşlarınıza menajerlik becerinizi kanıtlamanız için daha fazla seçenek sunuyor.
Fantezi Draft nedir diye kısaca bahsetmek gerekirse, ortak bir oyuncu havuzundan oyuncu seçerek arkadaşlarınızla takım kurup birbirinize meydan okuyorsunuz. Takım kurma aşamasında da sırayla havuzdan oyuncu seçiyorsunuz ve seçtiğiniz lig ya da kupa maçlarında oynuyorsunuz.
Yine benzer şekilde, dilerseniz yapay zekaya karşı da menajerlik becerilerinizi test edebilirsiniz. Birebir oynayacağınız bu modda karşınıza hiç beklemediğiniz kişiler de çıkabilir 🙂
FM 2018 fantezi draft modu yeniliklerinin anlatıldığı videonun detaylarına 22. sayfadan itibaren göz atabilirsiniz.
20 Ekim 2017
Maç günleri haftanın en önemli günüdür. Menajerler için ise alacakları sonuca göre ya en iyi gün ya da en kötü gün olacaktır.  Football Manager 2018 de bu önemli günü daha da sürükleyici ve gerçekçi hale getirecek yeni bir kaç yenilik ile geliyor.
Football Manager 2018’de yer alacak maç günü değişiklikleriyle alakalı yaklaşık 8 dakikalık bir video Football Manager’ın Youtube kanalında yerini aldı. Maç önizleme,maç öncesi animasyon, maç öncesi konuşmalar, devre arası konuşmaları, takım istatistikleri, ısı haritası, özelleştirilmiş kamera çekimleri, oyuncu izleme ve maç motorunda yapılan dğeişiklikler gibi birçok yeniliğin yer aldığı videonun detaylarına 25. sayfadan itibaren göz atabilirsiniz.

*Sports Intertactive tarafından yapılan her yeni duyuruda bu yazı güncellenecektir.

Duyurulan Tüm Özelliklerin Detaylı Ekran Görüntüleri ve Videolarına Diğer Sayfalardan Ulaşabilirsiniz.
2. Sayfada Sizi Takım İçi Hiyerarşi Bekliyor. Sayfaya Geçmek İçin Aşağıdaki Sayfa Yönlendirmelerini Kullanabilirsiniz veya Buraya Tıklayarak 2.Sayfaya Geçebilirsiniz.