“Pablo Escobar ve Football Manager” evet yanlış okumadınız yazının başlığı Pablo Escobar ve Football Manager. Tarihin en ünlü suçlularından olan ve son dönemde Netflix’de yayınlanan Narcos dizis ile ününe ün katan tarihin en ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın farklı bir yönüne bu yazımızda yer veriyoruz.

Pablo Escobar ve futbol kelimesi Narcos dizisi ile birlikte az çok hafızalara kazınmaya başladı. Özelilkle geçtiğimiz hafta Medellin – Deportivo Cali maçı Narcos dizisinin final spoiler olarak görülmesi bu yazının ete kemiğe bürünmesini sağladı. İşte bambaşka bir yazı ve takım incelemesi ile karşınızdayız.Öyle bilindik ve hep en ince ayrıntısına kadar anlatılan takım incelemelerin dışında bir yazı olacak çünkü bu takım Atletico Nacional.

Atletico Nacional bir zamanlar Kolombiya’nın en azılı uyuşturucu kaçakçısı olan Pablo Escobar’ın takımı ve bize düşen Pablo’dan geriye ne kaldığı…

Pablo’nun efsane kadrosu ve kalede tanıdık bir isim hemen göze çarpıyor Higuita ve garip hayatı şöyle;

1993 yılında bir kaçırma suçundan tutuklandı. İki uyuşturucu baronu Pablo Escobar ve Carlos Molina arasındaki hesaplaşmaya bulaştığı konuşulmuştur. Haziran 1993’te Pablo Escobarın Molina’nın kızını  kaçırmasında rolü olduğu söylenmiştir

Hapiste yatan Higuita 1994 FIFA Dünya Kupasına katılamamıştır. Ayrıca 23 Kasım 2004 tarihinde Ekvador kulübü Aucas’ta oynarken yapılan kokain testinde sonucu pozitif çıkmıştır.

Çokta  şaşırmamak gerek.

Yazı çok farklı olsun ve biraz eğlenelim diye şans eseri son anda arattım ve onu buldum.Karşınızda Pablo Escobar.Ne kadar çok para versem de transfer edemedim.Bir türlü gelmek istemedi.Sanırım geçmişe sünger çekti.

Bu arada Pablo Escobar’ın Ligde 7 tane takımı vardı.

  1. Union Magdalena
  2. Indipentiente Santa Fe
  3. Millonaris
  4. Deportivo Indipentiende Medellin
  5. America De Cali
  6. Deportivo Pereira
  7. Atletico Nacional

Öncelikle Kolombiya ligini ele aldğımızda pek iç açıcı şeyler gördüğümü söylememem neredeyse tüm lig takımları birbirleriyle kardeş takım.Oyuncular arası takım geçişleri bir hayli kolay fakat yabancı sınırlaması 4 adet ve sadece 3 yabancı oyuncu kadroda olabiliyor bunu eksi bir yön olarak alabiliriz.Bu arada ben Kolombiya ligini PTT 1.lige değişmem çünkü vasatın çok altında takım var. Lig 2 etaptan oluşuyor ve ilk 8 çeyrek finale kalıp yaptıkları maçlar sonunda şampiyon belirleniyor.Neyse biz Escobar’dan girdik konuya madem bakalım geçmişte ne yapmış bu Atletico Nacionel.

  • 15 Kolombiya Lig Şampiyonluğu
  • 2 Copa Liberdatores Şampiyonu
  • 1 Recopa Sudamericana Şampiyonu

Kadro değeri oyunda bir hayli düşük ve ele alıp gelişebileceğini düşündüğünüz çok sayıda oyuncusu olmamakla beraber düşük transfer bütçesi ve yabancı sınırlaması sebebi ile eksik gördüğünüz yerlere yurt içi transfer daha makul olacaktır.Tabii ciddi ciddi bu ligde kariyer yapmak istiyorsanız.Benim gözüme tek çarpan ve üzerine gidilirse fark yaratabileceğini düşündüğüm tek oyuncu Juan Pablo Nieto.İhtiyaç halinde orta sahanın her mevkisinde oynatabilirsiniz ve fayda görürsünüz kanaatindeyim.

Eğer merak edip de Kolombiya Ligi kariyeri yapmak isterseniz  J umarım yazdıklarımı göz önüne alırsınız.Bu yazının artık FM17 için son turlar olduğunu var sayarak uzun tutmak istemedim ve yazının ve takımın incelemesinin sebebi şu sıralar ortalığı kasıp kavuran NARCOS dizisi ve Pablo Escobar’ın hayatı olmasıdır.

Bu ve bunun gibi çok ama çok farklı yazılarla tekrar karşınızda olacağım. Bu arada Narcos süper bir dizi izlemeyenlere öneriyorum 🙂