Leicester02

 

FM16 Beta ilk çıkmaya başladığında, FMHikayeleri.com’da antrenörler, oyuncular ve oyunun geneli hakkında daha rahat yazabilmek adına Premier Lig’in para olarak sıkıntı yaşamayan takımlarından Liverpool’u seçmiştik.  Esasında aklımda yine Liverpool kariyeri ile devam etmek de vardı. Tam sürüm çıkınca yine “meydan okuman” hissi ağır bastı ve yeni bir kariyer açmaya karar verdim. Buradan daha önceki oyun versiyonlarında Southampton, West Bromwich Albion,  Everton kariyerlerimi paylaşmıştım. Yine benzer bir çizgiden giderek bu kez  Ranieri’nin parlattığı, ligde harika işler çıkaran Leicester City’i seçtim. ( Üzgünüm Ranieri !)  Gerçekte Mahrez- Vardy ikilisi sayesinde adeta premier ligin korkulu takımlarından olan Leicester ile neler yapabileceğim göreceğiz.

Leicester City, adını 2000li yılların başında Milli oyuncumuz Mustafa İzzet (Muzzy İzzet) ile duyar olmuştuk.

Leicester City, 1884 yılında  kurulmuş, İngiltere’nin en eski futbol kulüplerinden biridir ancak tarihine bakıldığında büyük başarıları görülmemektedir. Takımın lakabi The Foxes “Tilkiler” olarak bilinir. Dolayısıyla, ben de bir peri değil, Tilki masalı yazmaya çalışacağım. Kulüp, 2010 yılında Taylandlı zengin iş adamı Vichai Srivaddhanaprabha tarafından satın alınmıştır. Vichai Srivaddhanaprabha, Tayland’da King Power adı ile turizm sektöründe yer almaktadır. Kulübü satın aldıktan sonra kulübün stadının adı da King Power olmuştur.

Kısa bir tanıtımdan sonra gelelim hedefleri belirlemeye.

Taylandlı zengin başkan, bize yüksek bir bütçe vermemekle birlikte, Leicester çapında bir kulüp için iyi bir transfer bütçesi verdi. Bu bütçe ile güzel işler çıkarabileceğime inanıyorum.
[hana-code-insert name=’FMH_ADS_INPOST’ /]

Leicester ile yapacağım kariyerde başlıca hedeflerim:

  • İlk sezon ligi orta sıralarda bitirmek (8.- 10. arası bir lig pozisyonu)
  • İlk sezon FA Cup’ta 6. tura çıkabilmek
  • 2. Sezon Avrupa ligine gidebilmek (Ligi ilk 6 içinde bitirmek)
  • 2. sezon FA Cup minimum çeyrek finali görmek
  • 3. sezon, Avrupa kupalarında gruplardan çıkmak
  • 3.sezon Ligi ilk 4 içinde bitirerek Şampiyonlar ligine gitmek
  • 3. sezon FA Cup’ta final oynamak

Sonraki sezonlarda da ibreyi yukarı doğru yönelterek şampiyonluğa oynayan bir takım oluşturmak en büyük hedefim olacak.

Kariyerlerimdeki bir diğer önemli hedefim de kulübün zengin bir kulüp olması. Oyun başında kulübün değeri 283 milyon Euro. Amacım 5 sezon sonunda 500 M Euroluk bir kulüp ortaya çıkarmak.

Bunu yapabilmenin en önemli yolu da tabi ki kazanılan başarılar, başarı ile endeksli gelen reklam ve sponsorluk anlaşmaları, bunun yanısıra uygun fiyata aldığım oyuncuları aldığımın katbekat üstüne satabilmek.  Bu bakımdan FM tarzımı biraz Portocu, biraz dağcı biraz wonderkidci diye özetleyebilirim.  Sahi sizin oyun tarzını nedir ?

Yaklaşık 15-16 yıldır oynadığım bütün kariyerlerimde standart bir başlangıcım vardır:
Önce Altyapı! İyi bir menajer, iyi bir ekiple çalışır düşüncesinden hareketle, oyuna başladığımda yaptığım ilk iş oyuncu aramak değil, takımın antrenörlerine bir göz atıp, beğendiklerimle devam etme, beğenmediklerime yol vermektir. Yönetimden ilk istediğim de genellikle antrenör sayısının arttırılmasıdır.  Sonra ver elini futbol pazarına, alanındaki en iyi hocaları bulmaya. İyi bir ekip başarıyı da beraberinde getirecektir. Oyundaki ana yaklaşımlarımdan biri genç yetenekleri bulup takıma kazandırmaktır ancak onlarla ilgilenen hocalarınız iyi olmazsa o yetenekler ortaya çıkmayacaktır.  O yüzden yardımcı ekip, gözlemci kadrosu önemlidir. Oyunun son yıllardaki versiyonlarında önemli olan bir diğer faktör de fizyoterapistler. İyi fizyoterapistler ile çalışmak sakatlıkların da daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.

Kulübe gelip teknik heyeti tamamladıktan sonra gelir sıra yaz dönemine.  Yaz dönemi oyun stilinize göre değişiklik gösterir. Ben hangi takımla oynarsam oynayayım kontrollü hücum ağırlıklı bir anlayışa sahip olduğum için yaz döneminde futbolculara ağır kondisyon yüklemesi yaparım. Yazın minimum 8-10 tane irili ufaklı takımla hazırlık maçı yaptırırım.

hazırlık

Leicester City ile de aynen böyle yaptım. Kamp dönemi başlar başlamaz ilk 15-20 gün ağır kondisyon çalışmaları, aralara hazırlık maçları koydum. Buradaki amaç özellikle premier lig gibi yoğun ve sert geçen maçlara oyuncuları kondisyon olarak hazırlayabilmek. Bunun için de sadece kondisyon yüklemesi yetmez, kondisyonu hazırlık maçları ile de desteklemek gerekir. Futbolcu oynadıkça gelişir.

Eğer, yönettiğiniz kulüp göreceli olarak küçük bir kulüp ise daha büyük takımlarla hazırlık maçları ayarlayın. Bu maçları deplasmanda yapın. O takımların stadı daha büyük olacağı için maç sonu alacağınız ücret daha yüksek olacaktır. Bu ücretler finansını rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Bu ücretler bize transfer bütçesi olarak gelmiyor şeklinde düşünebilirsiniz ancak aslında onların transfer bütçesine dolaylı bir katkısı var. Eğer transfer bütçeniz yeterli değilse, oyuncu satarak bütçe yaratmanız gerekecek ancak finansal denge düzgün değilse, kulüp sattığınız oyuncudan gelen paranın tamamını değil belli bir kısmını transfer bütçesine aktarmanıza izin verecek. Bu sebeple finansı düzgün bir kulüp sizin de işinize gelecektir. Bunu da küçük bir tavsiye olarak alabilirsiniz.

Bu genel bilgilendirmenin ardından, bir sonraki yazımla kariyerime başlayabilirim.

Bol FMli Günler