4Kasimpasa-Trabzonspor

Kasımpaşa ile geçirdiğim ilk sezonla ilgili yazımda sizlere bahsettiğim taktiğe göz atalım. Kariyer yazımı okumak istiyorsanız buraya tıklayın. Kasımpaşa’da uyguladığım 2 taktikten 4-1-2-2-1 dizilişi Fenerbahçe, Galatasaray gibi güçlü takımlara karşı kullandım. Sezon başlangıcında bu takımlarla maç yapmak taktiğimin takımca tam olarak benimsenmemiş olmasından dolayı yenilgiyi tatmış oldum fakat sezonun 2.yarısındaki maçlarda aynı rakiplere karşı daha iyi bir mücadele ortaya koyduk.Taktiği indirmek için buraya tıklayın.

kariyer ve taktik-4

Diğer taktiğim olan 4-2-3-1′ i ligde bulunan diğer takımlara karşı uyguladım ve başarılı sonuçlar aldım (aşağıdaki sonuçlarla ilgili resimlerde görebilirsiniz). Bazı maçlarda 3-4 yeni oyuncuyu forma bulsunlar diye oynatmamanız öneririm çünkü takımın sistematiği bozuluyor. Bunun yerine 1 ya da 2 kişiyi oynatın ve her takımın size sürpriz yapma ihtimali olduğunu unutmayın.Taktiği indirmek için buraya tıklayın.

kariyer ve taktik-5

Oyun Anlayışı ve Takım Komutlarının bir kısmını zaten üstteki fotoğraflardan görebiliyorsunuz. Bu komutları uygulamak kolay olmadı çünkü bir çok kez değiştirmek zorunda kaldım fakat takımım için en idealinin bu komutlar ve oyun anlayışı olduğunu anladım çünkü bu taktik ve komutlar ile birkaç maç üst üste oynayınca farkı görüyorsunuz. Ayrıca oyuncu komutları da her oyuncunun özelliğine göre ayarlanmıştır (Örneğin Babel’e çalım dene komutu verip Kerem’e vermemem). Taktikle alınan sonuçlara bir göz atalım…

kariyer ve taktik-2

[hana-code-insert name=’FMH_1′ /]

kariyer ve taktik-3

kariyer ve taktik-1

Uyarılar

– Sezon başlangıcında lig başlayana kadar takım antremanındataktik ve takım uyumu çalıştırın (maç öncesi antremanları da dahil) ve seviyesi yüksek olsun.

-Lig başlayınca antreman özeti kısmındaki dairede bulunan her bir dilimi sürekli eşit tutabilmeniz için her hafta farklı bir konuda antreman yaptırın ve seviyesi ortalama olsun.

– Maç öncesi rakip talimatlarını eğer asistan menajeriniz taktiksel bilgi birikimi az ise kendiniz yapın ve rakibin kaliteli kanat oyuncuları, forvetleri varsa bunlara her zaman pres, markaj ve zayıf ayakla oynama özelliklerini seçin. Rakibin orta saha merkez oyuncularına da pres ve zayıf ayak ile oynatma komutlarını seçin. Ayrıca rakip 4-1-2-2-1, 4-2-3-1, 4-2-2-2 vb. taktikler uyguluyor ise AMR-AML-AMC oyuncularına birebir markaj uygulayın. Bu özelliği oyuncu direktiflerinden ayarlayabilirsiniz.

– Taktiklerimde göreceğiniz oyuncu direktifleri ve seçilen oyuncu özellikleri (savaşçı orta saha vb.) her oyuncunun özelliğine göre belirlenmiştir. Bu yüzden kendi takımınızdaki oyunculara göre ufak değişiklikler yapabilirsiniz fakat uyguladığım bir çok komut her takım oyuncusuna uygundur.

– Diyelim ki siz savunmadaki bekleri standart bek oynatmak istiyorsunuz ama oyuncunuzun en yüksek verimi çakılı bek ise siz o oyuncuyu standart bek olarak oynatmayın çünkü özellikle zayıf takım yönetiyorsanız bu durum önemli fark oluşturabiliyor. Bazen takımınızı taktiğe bazen de taktiği takımınıza göre ayarlayın.