Vizeler, finaller, bütler iyisiyle kötüsüyle geride kaldı (kalıyor). Transfer dönemi ve Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupasıyla tüm sınav yorgunluklarını atmaya hazırlandığımız şu günlerde Football Manager ile dolu bir yaza “Merhaba” diyoruz.

Football Manager 2018 ile dolu dolu geçecek bir yaz dönemi için FM 2018 oyuncu incelemelerimize de kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Harry Wilson Kimdir?

Harry Wilson, 22 Mart 1997 yılında Galler’de doğmuş bir futbolcudur. Harry, Liverpool altyapısından yetişmiş olan, oldukça gelecek vaat eden bir isim. 2014 de profesyonel sözleşme imzalayan Galli futbolcu, ülkesi adına da 16 yaşında forma giyerek Galler futbol tarihinin Milli olan en genç futbolcusu olmuştu. Harry Wilson’un ismini ilerleyen zamanlarda daha çok duyarız gibi. Oyuncu halihazırda geçen sezonun ikinci yarısını Hull’de geçirmiş ve oldukça başarılı performans göstererek istatistiksel anlamda da iyi skor yapmıştı. Kanımca 2018/19 sezonun Klopp onu rotasyonun içinde tutarak şans verir ve ondan da bir yıldız oluşturabilir. Şimdi Football Manager’deki Harry Wilson profiline ve benim Harry ile neler yaptığıma bir göz atalım.

Oyuna Başlangıç Profili: 

Wilson oyuna iyi bir profilde başlıyor. Hatta Türkiye’de hangi takıma gelirse gelsin direkt ilk 11’e girebilecek bir profile sahip. Avrupa’nın da çoğu takımında aynı şekil oynayabilir. Kanat olduğu için öncelikle; hız, dripling, orta yapma ve özel yetenek gibi özelliklerine dikkat ediyorum. Bu saydığım özellikleri, yaşına göre gayet iyi. Eğer 10 numara pozisyonunda oynatacaksınız da; vizyon, pas, teknik gibi özellikleri de çok iyi. Bunun yanı sıra; bitiricilik, ilk kontrol, özellikleri de çok iyi. Kısacası ön tarafın her yerinde oynayabilecek profilde bir oyuncu. Ek olarak serbest vuruş ve köşe vuruşları da iyi. Harry Wilson bu saydığım özellikleriyle oyuna çok çok iyi bir profilde başlıyor.

Oyuna Başlangıç Profili 2017:

Takımıma Transferi Ve Sonrası:

Harry’i her sene klasikleşen kariyerlerimden olan Adana Demirspor kariyerimde transfer ettim. Adana Demirspor’a 2020’nin Temmuz ayında transfer etmiştim. 6.75 M €’ya aldım. Tabii 6.75’in içine ’50 maç oynama’ maddesi de dahildi. Yani ilk etapta kasamdan 6.75 M € çıkmadı.

Wilson Kariyer Özeti: 

Wilson’ı alma sebebim çok netti. İleride skor yapabilecek, kanattan daha top dağıtıp, oyun kurabilecek, ileri hattın her yerinde oynabilecek bir futbolcuydu. Fiyatı nedeniyle de resmen kelepirdi ve kaçırmadım.

Harry Wilson 2020 Özellikleri:

Wilson’ı almam takımım adına muazzam bir hamle oldu. Oyuncu ilk geldiği sezonda 34 maçın tamamında da oynayarak 23 golde direkt etki etti. Sezon genelinde ortalama puanı ise 8.00 gibi müthiş bir rakama ulaştı. O sezon yukarılara oynamam da en çok katkısı olan futbolcuların başında geliyordu. Ben Wilson’ı sağ iç kanatta oynattım. Wilson’ın çizgiye inip ortalarıyla asist yapması ve ters ayaklı kanat olup çaprazdan attığı goller, genel anlamda skora nasıl katkı yaptığını açıklıyor. Wilson’ı isterseniz kanat yerine 10 numara pozisyonunda da oynatabilirsiniz. Oyuncunun yapısı bu pozisyona da çok uygun. Ama benim öncelikli olarak kanatta böylesine skor yapabilen bir futbolcuya ihtiyacım olması nedeniyle kanatta kullandım. Şu an ben Demirspor ile 2023 sezonunun sonuna geldim ve Harry, şuana kadar 96 Lig maçında 85 kez skora katkı sağladı. Bu gerçekten müthiş bir istatistik. Wilson’ın bu istastiği ona 2023 sezonunda gol krallığını bile getirdi. Kanat oyuncusu olmasına rağmen ligdeki tüm golcüleri geçip, kral olması ayrı bir güzellik. 🙂

Gol Kralı Harry:

Yukarıda da gördüğünüz gibi Harry gol kralı olarak güzel performanslarını en iyi şekilde ödüllendirdi. 2023 yılı Harry adına muazzam bir yıl oldu. Total de 37 gole etki etti ve şampiyonlukta çok katkı sağladı. Yaptığı 14 asistin daha da üzerine çıkabilirdi. Yukarıda da belirttiğim gibi resmen kanattan oyun kuruyor. Duran toplarda zaten üstat. Her şeyiyle ileri taraf adına dört dörtlük bir futbolcu Harry. Vizyonuyla da forvetteki arkadaşlarına çokça kilit pas atıyor. Zaten ligin en çok kilit pas atan, en çok gol fırsatı yaratan futbolcuları arasında da birinci sırayı kimseye vermedi.

Yaratılan Gol Fırsatı:

Verilen Kritik Paslar: 

Kapanış: 

Harry Wilson; Avrupa’nın çoğu takımında direkt oynayabilecek, skor yapabilecek, katkı sağlayabilecek düzeyde bir oyuncu. Liverpool, Wilson’ı kadroda hiç düşünmüyor. İlk sezonun ardından kiralık listesine koyuyor ve sonrasında satış listesine koyuyor. Muhtemelen 2019 yada 20 yılında Wilson’ı isteğiniz doğrultusunda kadronuza katabilirsiniz. Umarım bu yazının ardından Wilson ile bir kariyer yapar başarılı olursunuz. 🙂