fm-turkiye-mechmetKonuk yazar projemize Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türklerinden olan Mechmet Memet’in bize göndermiş olduğu ” Türkiye Milli Takım Raporlarım” isimli yazının 2.bölümü ile devam ediyoruz.

Mechmet Memet’in paylaşmış olduğu yazıya geçmeden önce Mechmet Bey’in çok farklı bir Football Manager oynama stili olduğunu söylememiz gerekiyor. Oyunu “günü gününe ilerleme” şeklinde bir oynayış tarzı ile oynayan okurumuz gerçek tarihle oyun tarihini aynı şekilde götürdüğü bir kariyeriyle Football Manager tutkusunu devam ettiriyor. Mechmet Memet’in bu yazısını okumaya başlamadan önce daha önce burada bizlerle paylaştığı “Football Manager Türkiye Milli Takım Raporu (Kaleciler)” yazısına göz atmanızı öneriyoruz.

veysel-sari-fmYazıma sağ bek-DR pozisyonu ile devam ediyorum. Bu mevkide Türk Milli Takımı’nın bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum zira bu bölgede iyi alternatifler çok. Sağ bek pozisyonu deyince Türkiye’de şu anda ilk akla gelen isim Gökhan Gönül‘dür. Kalitesi tartışılmaz. Bunun farkındayım. Fakat benim uygulamak istediğim sistemde o bölgede oynayan futbolcu, hücum organizasyonlarına katılmasından daha da çok defans yapmayı bilen,dayanıklı,güçlü aynı zamanda hücumu da aksatmayan profilde bir futbolcu olmalı. Gökhan Gönül her ne kadar bu konularda da iyi olsa da,benim görüşüm bir bütün olarak bakıldığında Veysel Sarı‘nın benim sistemime daha uygun futbolcu profilinde olduğudur. O yüzden de şu aşamada Veysel Sarı benim o bölgedeki en önemli adaylarımdandır.

Gökhan Gönül her zaman aklımda olan seçeneklerden biridir. O bölgedeki diğer favori futbolcularım ve futbolcu profillerini beğendiğim Orhan Şam, Sabri Sarıoğlu ve Ahmet Cebe gibi futbolcular da var. Bu dört isim şu anda o bölgeye her zaman seçtiğim iki yer için bir rekabet içinde bulunuyorlar ve formaya o bölgede en yakın isimler. Bunlardan sonra Milli Takım’a her zaman alabileceğim ve yeterli olduklarını düşündüğüm başka futbolcular da var. Mesela Ömer Aysan Barış, Abdurrahman Dereli, Serkan Balcı. Bu futbolcuları da Milli takıma alma ihtimalim var. Tabi yukarıda da dediğim gibi ilk yazdığım 4 futbolcu bu isimlere nazaran o bölgeye daha yakın adaylar. Yine o bölgeye rahatlıkla monte edebileceğim asıl mevkilerinin başka olduklarını düşündüğüm çok kaliteli futbolcular da var. Mesela Hamit Altıntop, İbrahim Toraman, Serdar Kurtuluş bu mevkide hiç sırıtmadan oynayıp, çok iyi işler çıkarabilecek potansiyelde futbolculardır. Sezgin Coşkun da bu bölgede kullanılabilir. Kısacası bu mevkide alternatiflerim çok ve maça göre,şartlara göre bu mevkiye bu yazdığım oyuncular arasından iki futbolcu seçiyorum.

ekrem-eksioglu-fmhSol bek-DL pozisyonuna geçecek olursak bu bölgede de genel olarak Türkiye’de söylenen, Türkiye’de sol bek yok ya da yetişmiyor tarzı boş sözlere kesinlikle sadece gülüp geçtiğimi en başta belirtmek isterim. Bu bölge için ilk aklıma gelen güçlü adaylar Hasan Ali Kaldırım, Hakan Balta, Ekrem Ekşioğlu. Ekrem Ekşioğlu’nun bu yaşa kadar bir defa bile gerçekte milli olamaması Türk futbolunun ayıplarından biridir diye düşünüyorum. İlginç olan eski hocası Abdullah Avcı’nın bile onu milli takıma almamış olmasıdır yazık. Yaşı ilerlediği için 2 yıl içinde Ekrem Ekşioğlu dosyası kapanacak. Bu bölge için her zaman iyi bir potansiyeli olan İsmail Köybaşı unutulmamalı ve takip ettiğim güçlü adaylarımdan biri. Duruma göre Şenol Can, Gökhan Süzen, Caner Erkin daha uzak ihtimaller olsa da seçenekler arasında. Bu yukarıda yazdığım futbolculara oranla daha uzak ihtimalde olsa Emre Özkan, Ziya Erdal gibi futbolcuları da takip ediyorum. Bu bölgenin oyuncusu olmasalar da duruma ve şartlara rakibe göre bu pozisyonda Oktay Delibalta ve Aykut Demir gibi futbolcular da kullanılabilir.

Football Manager’de Türkiye Milli Raporu’nun ikinci bölümünü DR ve DL pozisyonlarına ayıran Mechmet Memet’in yeni yazılarını merakla bekliyoruz. Bir sonraki raporunda defansı tamamalayacağının ipucunu da vermiş olalım 🙂 Yazılarını bizlere ulaştırmak isteyen okurlarımız buradan ulaştırabilir. Yada footballmanagerturkey@gmail.com adresine ekran görüntüleri ile birlikte gönderebilir. Mechmet Memet’in heyecan dolu Türkiye Milli Takım Kariyerini  Facebook profilinden takip edebilirsiniz.(Önerilir :)) [hana-code-insert name=’FMH_1′ /]

** Veysel Sarı görseli haber7.com‘dan, Ekrem Ekşioğlu görseli ise stargazete.com‘dan alınmıştır.