Football Manager 2017 ile alakalı oyuncu incelemelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Football Manager 2018 öncesi FM 2017 ile yaptığımız son kariyerimizde, son dönemde dikkat çeken oyunculardan olan 1998 doğumlu Yiğithan Güveli’yi ele alıyoruz.

FM 2017 için en iyi Türk stoperlerden birisi olan Yiğithan Güveli’yi anlatmaya çalışacağım. Yiğithan, Adana Demirspor kariyerimde birçok başarı elde etmem de bana çok yardımcı olmuştu. Şimdi onun benimle birlikte neler yaptığına bakalım.

Yiğithan Güveli Kimdir?

Yiğithan, 2008 yılında doğduğu Kocaeli’nin bir takımı olan Derincespor’dan Fenerbahçe altyapısına geçiş yaptı. Bu geçişten sonra Yiğithan, Fenerbahçe’de tüm alt yaş kategorilerinde forma giydi ve geçtiğimiz sezondan itibaren ise A takıma kadar yükseldi. A takımda genellik ZTK’da forma şansı bulabilen genç futbolcu, dileriz ilerleyen dönemlerde A takımın önemli parçalarından birisi olur.

Yiğithan’ın FM17’deki Transferi Öncesi

FM 2017’de en uzun kariyerlerimden birini yine Adana Demirspor ile yaptım. Adana Demirspor kişisel olarak tuttuğum takım olunca Football Manager’da da bu takımla başarılar yakalamak beni ekstra mutlu ediyor. Yiğithan benim takımıma 2018/2019 yılında dahil oldu. Yiğithan gelene kadar ise takımımın stoper ikilisi; Ertuğrul Ersoy ve Israel Puerto adında bir İspanyol oyuncuydu. Bu ikili takımımı ne kadar bir yerlere taşımış olsalar da 2018/2019 yılında ilk 5’i hedeflediğim için daha üst düzey bir stopere ihtiyacım vardı. Hem genç hem Türk hem de yetenekli bir stoper adayları arasında Çağlar ve Yiğithan vardı. Çağlar’ı Freiburg’dan Adana Demirspor’a getirmek imkansızdı. Yiğithan da Fenerbahçe’de forma şansı bulamadığı için ayrılmak istediği için rotayı tamamen Yiğithan’a kırmıştım.Yiğithan Güveli Transfer Süreci (Bonservis Fiyatı)

Yiğithan’ı almak için verdiğim bonservis bir hayli iyi bir paraydı. Yiğithan’ı başarı bonusları dahil total de 7.25 M €’ya transfer etmiştim. Yıllık ücrette ise ilk iki yıl 675 K ücret ile devam ettik sonrasında ise başarıları artınca maaşta da artış oldu. Yiğithan, bana geldiğinde henüz 20 yaşında ve gelişimi devam eden bir oyuncuydu. Benim takımımın önemli bir parçası olmaya hazırdı.

Yiğithan’ın Transferi Sonrası

Yiğithan geldikten sonra takımımın göz bebeği oldu. Stoper tandeminde Israel Puerto ile birlikte çok sağlam durdular. Yiğithan, gelişimini bende devam ettirirken bana da bir çok maç kazandırdı/kupa kazandırdı. Yiğithan geldiği ilk sezondan itibaren devam eden 6 sezonda performansını hiç düşürmeden hep istikrarlı bir şekilde oyununu sürdürdü. Bu istikrarlı gelişim ve performans Yiğithan’a Milli Takım kapılarını da açtı. Bana transfer olmadan önce hiç Milli Takıma çağrılmayan Yiğithan, benden sonra ise 44 kez Milli Formayı terletti. Yiğithan’a Avrupa’dan da çok talip çıktı ama her seferinde tekliflerini reddettim. Birçok kez Yiğithan ile bu teklifler yüzünden karşı karşıya gelsek bile yine de onu satmayı hiç düşünmedim. Yiğithan, bende 2023’ten itibaren ise Kaptanlık pazubandını takıyor.

Yiğithan Güveli’nin Oyundaki Kariyeri

Yiğithan’ın Gelişimi ve Güçlü Yönleri 

 2016 Yiğithan Profili

Yiğithan bir stoperde aranabilecek birçok özelliği kendi profilinde barındıran bir oyuncu. Yiğithan 1.94 boya sahip ve resmen kule gibi duruyor, hava toplarında çok etkili. Bunun yanı sıra teknik ve pas özellikleri de iyi derecede. Bir stoperin teknik olması oyunu benim gibi geriden şekillendiren ve her maç 400/500 pas yapan takımlar için çok önemli bir özellik. Teknik/pasör stoperler geriden takımı iyi besleyebilirler. Zaten modern futbolda da artık stoperlerin sadece kesici olması değil, teknik olması da çok önemli özellik. Barça’da bile Mascherano’nun orta sahadan stopere evrilmesi geriden oyunu kurmak adına gerçeklemişti. Yiğithan, bu konuda oyuna birkaç sıfır önde başlıyor. Teknik olmasının yanında oyuna başlarken yani 2016 yılında Yiğithan’ın hava hakimiyeti ve top kapma özellikleri de iyi durumda. Gelişmesi gereken özellikleri ise markaj, pozisyon alma, kararlılık ve önsezi. Bir stoper de zaten bu özellikler makul bir seviyede gelişiyor ise o futbolcu artık iyi bir stoper olabiliyor. Yiğithan da biz bu özellikleri geliştirdik ve oyuna başlarken iyi stoper adayı olan Yiğithan, 2024 yılında Avrupa’nın en iyi stoperlerinden birisi oldu. Yiğithan’ın teknik özelliğinin iyi olmasının en büyük avantajı dediğim gibi oyuncunun geriden iyi paslar çıkartması olarak göze çarpıyor. Bunun yanı sıra ihtiyaç halinde Yiğithan’ın teknik özelliklerine güvendiğim için Yiğithan’ı birkaç maçta orta sahada bile oynatabiliyordum. Yiğithan’ı mental açıdan da ben beğeniyorum. Soğukkanlılığı, liderliği ve kararlığı iyi düzeyde.

2024 Yiğithan ProfiliYiğithan’ın 2016 ve 2024 arasındaki farklar yukarıdaki görsellerde mevcut. Doğru gelişim adına sürekli oynamak ve doğru antrenman programları yüklemek çok önemli. Yiğithan da doğru ve istikrarlı gelişimi sağlayıp ondan 6 sene üst üste fayda sağladım. Şimdiye kadar maddi açıdan transfer getirisi olmasa da performans açısından takımıma çok katkı sağladı.

Yiğithan’ın 2024 Antrenör Raporu

Yiğithan’ın 2024 antrenör raporunda takımım adına 3.5 yıldızlık, kaliteli bir oyuncu olarak gözüküyor. Tabii takımın düzeyi 2018 yılında daha düşükken Yiğithan benim için 5 yıldızlı bir oyuncuydu. Aslında şimdi de antrenörden bağımsız 5 yıldızlı bir oyuncu benim gözümde. 🙂

Yiğithan’ın İstatistikleri

Yiğithan’ın istatistiklerinden göze çarpan ilk şeyler 598 top kesmesi ve total de 431 kafa topu kapması oluyor. Defans oyuncuları adına bunlar önemli istatistikler. 44 maç oynadığını düşününce ortalama her maç 10 kafa topu kazanıyor ve her maç ortalama 14 top kesiyor. Top kapma oranı ise %75’lik bir seviyede. Şahsen ben %80’den düşük beklemezdim Yiğithan için, bu konuda antrenmanlarda daha sıkı çalıştırmamız lazım. 🙂

Kapanış

Eğer bir Türk takımı çalıştırıyorsanız Yiğithan’ı mutlaka takımınıza transfer edin. Her seviyede sizlere yardımcı olacaktır. Eğer Avrupa’da da orta düzey takımların başındaysanız yine Yiğithan tercihi sizler adına iyi olabilir. Yiğithan’ı muhtemelen 5 ile 8 M €’lar arasında takımınıza katabilir daha sonra da Yiğit üzerinden iyi bonservis bedeli kazanabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 🙂