Daha önce uçak ya da otobüs yolculuklarındayken ya da kamptaki boş vakitlerinde Football Manager oynayan pek çok futbolcu gördük. Çoğunlukla İngiliz ve İspanyol devlerinden birini yönetmekteydiler. Gerçekten de; özellikle son 5 yılda Football Manager simülasyon oyununu oynayan futbolcular ve teknik direktörler konusunda gözle görülür bir yükseliş başladı. Pogba gibi futbolcular; bir dünya devinde kendi performansını yükseltmek isterken; Solskjaer gibi teknik direktörler de transfer yapmak için bu oyun serisini kullandı. Futbolcuların ve teknik direktörlerin bu durumu tabii ki haber olmadı; ancak biz Football Manager sevdalıları, bu tarz fotoğrafları sosyal medyada bolca yakalamayı bildik. İngiltere Premier Lig ekiplerinden Tottenham’ın Danimarkalı orta sahası Christian Eriksen ise; Football Manager konusuna Daily Mail Gazetesi’ne verdiği kısa demeçle yeni bir boyut kazandıran futbolcu oldu.

Gerçek oyunun profesyonelleri, son dönemlerde Football Manager serileri ile fazla haşır neşir olmaya başladı. Ve pek çok futbolcu da oyunda kendi gerçek profilini kullanmayı ve yönettiği takıma kendisini transfer ettirmeyi seviyor. Bu sezon 11 Premier Lig karşılaşmasında 2 gol kaydeden ofansif orta saha Christian Eriksen de önemli bir Football Manager sevdalısı olduğunu İngiliz Daily Mail Gazetesine belirtiyor. Danimarkalı, bu sevdayı bir adım öteye taşıyor ve oyunda kariyer açtığı her takıma oyundaki profilini transfer ediyor.

canvas26

Danimarkalı milli oyuncu, Football Manager’a son yıllarda kendisini çok kaptırdığını belirtiyor. Oyundaki kendi profilini, gerçek hayattaki gibi forvet arkasında bir ofansif orta saha olarak oynatıyor. Eriksen, ayrıca, kendi profilini hangi takıma transfer ederse etsin mutlaka kaptan yaptığını da ekliyor. Sonra takımda isyan çıkmaz mı be ya Eriksen (: ?

10 Numara ve Kaptanlık

23 yaşındaki Danimarkalı’nın Football Manager hayatını, biraz da kendi sözleriyle dinliyoruz: “Ajax’ta genç futbolculuk kariyerim yeni yeni başlamışken; bu tür simülasyon oyunlarına merak saldım. Her yıl bir Football Manager oyunu satın aldım. Kariyer açtığım takımlarda yaptığım ilk iş, oyundaki profilime imza attırmak olurdu. Kendime oyunda forma numarası olarak 10’u verirdim ve oyundaki Eriksen’i gittiği her takımda kaptan yapardım. Bir keresinde Barcelona kariyerimde, kendimi Barcelona’ya transfer ettirdim. Orada 1 sezon geçirdikten sonra yaptığım işten pek memnun kalmadım. Bu esnada ezeli rakipleri Real Madrid’den teknik direktörlük teklifi aldım ve Kralın Takımı’na transfer oldum. Real Madrid’deki ilk işim, Barcelona’daki futbolcu beni transfer etmek oldu. Kariyer açtığım takım kim olursa olsun farketmez, kendimi transfer ettirmeyi seviyorum. Küçüklüğümde de Leeds ve Roma takımları ile Footbal Manager oynardım bolca…”
[hana-code-insert name=’FMH_ADS_INPOST’ /]

Eriksen Daily Mail’e verdiği kısa röportajda bu konulardan bahsetmiş. Acaba oyunda kendisinin hangi noktalarından şikayetçiydi veya en sevdiği özellikleri nelerdi? Bunu Danimarkalı’ya sorma fırsatımız maalesef hiç olamayacak. Ancak Eriksen ile 5 yıl kariyer yapmış biri olarak; Football Manager serilerinde Danimarkalı’nın bir asist makinesi olduğunu söyleyebilirim. Serbest vuruşları da oldukça etkili kullanıyor. Gol atma konusunda ise, asistleri kadar başarılı değil… Ofansif orta saha olarak oynatabileceğiniz gibi, sol açıkta içe kat eden oyuncu rolüyle de oynatabilirsiniz.