Buradasınız
Ana Sayfa > FM 2017 > Football Manager 2017’de Brexit Rüzgarı

Football Manager 2017’de Brexit Rüzgarı

brexitFM 2017’nin çılgınca oynanmaya başladığı şu vakitlerde, oyunla ilgili ama biraz farklı bir konuyu kaleme alalım istedik.  Yazının başlığını görünce, “Brexit” de ne ola diye düşünenler olmuş olabilir. Hemen konuya girelim.

Haziran ayında İngiltere’de yapılan referandum sonucu, Birleşik Krallık, Türkiye’nin yıllardır girmeye çalıştığı Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar verdi. Bu kararın daha çok ekonomik etkisi olmakla birlikte, bir takım yapısal değişikliklerden dolayı pek çok sektör bu karardan etkilenecek. İşte tam bu noktada Football Manager de gerçekçiliğini bir adım öteye taşıyor ve oyuna “Brexit” senaryosunu da ekliyor. Nedir bu senaryo ?

Miles Jacabson, Brexit ile ilgili Telegraph‘a yapmış olduğu açıklamada özetle şöyle diyor:

“Oyunda her ne kadar politik konulara yer vermesek de Brexit son derece önemli bir karardı ve bunu oyunun gerçekçiliğine yansıtmak istedik.”

Brexit’in futbolu nasıl vuracağı henüz netlik kazanmamışken, Sports Interactive oyuna Brexit ile ilgili 3 senaryo ekledi. Bu senaryolardan hangisi ile karşılaşacağınız ise tamamen sizin şansınıza bağlı olacak. Yani İngiltere liginden bir takım yönetmeye karar verdiğinizde bir kere daha düşünmenizde fayda var 🙂

Gelelim senaryolara:

  1. Yumuşak Brexit : Mevcut kurallar aynen devam edecek. Herhangi bir ek kural gelmeyecek.
  2. Orta Yol Brexit: Avrupa Birliği milletlerinden oyunculara Avrupa Birliği’nden olmayan oyunculara göre daha kolay çalışma izni alabilecek. Oyun üzerinde bu senaryonun ciddi bir etkisinin olması beklenmiyor.
  3. Katı Brexit:  Birleşik Krallık milletleri haricindeki oyunculara da tıpkı Avrupa Birliği dışındaki oyunculara uygulanan kurallar gibi kurallar uygulanması ve çalışma izninin bu şartlara göre verilmesi.

Bu senaryolardan, FM severleri en çok zorlayacak olanı 3. senaryo ile karşılaşmaları olacaktır.  Örneğin takımınızın yıldızı Fransız, İtalyan, Alman oyuncular ile çalışma izni çıkaramadığınız için sözleşme yapamadığınızı düşünün ! Sanırım demek istediğimi anladınız.

Bu senaryolar ile ilgili olarak henüz netlik kazanan bir şey yok. Miles Jacobson konuyla ilgili olarak pek çok görüşme yaptıklarını, bolca araştırdıklarını ama kafalarının karışık olduğunu ve işlerin nasıl ilerleyeceğini bekleyip göreceklerini de iletiyor. Dünyanın en kaliteli ligi olarak gösterilen Premier Ligin bu karardan nasıl etkileneceğini ve oyuna da nasıl etki edeceğini göreceğiz.

Belki ilerleyen aylarda farklı senaryolar da oyuna eklenebilir. Mesela Avrupa Birliği milletlerinden belirli sayıda oyuncuya izin çıkması gibi.. Bu durumda da Premier ligde belirli sayıda Avrupa Birliği oyuncusu getirmeniz gerektiğinden oyuncu fiyatları uçacaktır. Artık, karşınıza ne çıkacağı biraz da sizin şansınıza bağlı olacak.

Unutmadan söyleyelim… Brexit senaryoları oyunun hemen başında yer almayacak. Bunun için bir kaç sezon geçmesi gerekebilir.

Bol FMli Günler

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
guyar
Saatlerini, günlerini, haftalarını, aylarını hiç acımadan Football Manager oyununa harcamış, kelimenin tam anlamıyla bir FM tutkunu.. Yıllarca sabahlara kadar süren FM kariyerine bir zaman sonra bloglar ve siteler üzerinden de devam etmeye karar veren Guyar'ın FM için son ve kalıcı mekanı FMHikayeleri.
Top
error: Emeğe Saygı !!!