Football Manager 2019 full sürümünün yayımlanması ile birlikte, Google’da FM ile ilgili en çok aranan kelimenin taktik olduğunu gözlemliyoruz. Yalnız bu sefer taktik arayanlar son derece haklı çünkü FM 19 ile birlikte oyunun taktik düzenlemeleri çok ciddi anlamda değişime uğramış. Tabiri caizse, bu bölüm yeni baştan yazılmış. Bizde bu konuda duyarsız kalmayarak FM 2019 taktik yazılarımızı arka arkaya sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.

Football Manager 2019 ile alakalı yazılarımıza hız kesmeden devam ederken okurlarımızdan gelen isteklere de cevap vermeye çalışıyoruz. Bu yazımız takipçilerimizden Yiğit Kahraman’nın bize mail ile taktiğini ve taktiği ile alakalı detaylarını göndermesiyle ete kemiğe büründü. İşte Yiğit Kahraman’nın kaleminden FM 2019 Dengeli Oyun Zaferi Getirir / 4-2-3-1 taktiği.

FM 2019 Guyar Education Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Hücum Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Control Possesion Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Korner Savunma Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Korner Bol Gol Getiren Korner Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Özelleştirilmiş Tiki Taka Taktiğimiz İçin Tıklayınız

Football Manager’da her zaman Fenerbahçe ile kariyer yapıyorum. Uzun bir süredir ilk senemde bir türlü şampiyon olamadığım için sürekli kendim geliştirdiğim değişik taktikler denedim ve en sonunda en doğrusunu buldum.

FM 2019’da taktik ekranını baştan sonra değiştiği için öncelikle fark ettiğim en önemli şey takıma sürekli hücum oynatmaya çalıştığım zaman az gol atıp kalemde çok gol görmem oldu. Arzuladığım hücum futbolunu oynatmak için büyük bir transfer bütçesine ihtiyacım var ama Fenerbahçe’nin de bütçe konusunda durumu belli. İşte bu yüzden takımımı daha az eforla ve daha az riskle sahadan nasıl galip çıkarırım düşüncesi üzerine yoğunlaştım. Taktiğim olabildiğince az riskle maksimum verim almayı amaçlıyor ve ilk sezonumda mücadele ettiğim 3 kulvardan 2’sini kazanmam başarılı olduğumu gösteriyor.

Taktik & Oyun Stili

Oyun stiliyle ilgili ilk belirtmem şey özellikle ülkemizde “Aykut Kocaman Futbolu” olarak bilinen tarzda oynamamız oldu. Özellikle duran toplarda ve kanattan gelişen organizasyonlar sayesinde çok sayıda orta&kafa-gol tarzı gol attık.

Taktikle ilgili belirtmem şey sezon öncesi dönemde çok çalışılması gerekildiği. Olumsuz sonuçlar almaya başlarsanız pes etmeyip takımın taktiğe daha çok alışmasını beklemelisiniz. En çok önem verdiğim noktam savunma hattı oldu çünkü gol yemediğiniz ve topa sahip olduğunuz her saniye galibiyet şansınız rakibinizden daha yüksektir 🙂

Solu KF (Hücum), sağı ise K (destek) şeklinde kullanmamın sebebi kadromdan maksimum verim almak istememdi, siz o bölgeleri kendi takımınıza göre düzenleyebilirsiniz. İlk sezonumda solda kanat forvet olarak oynayan Ayew takıma inanılmaz bir katkı sağladı. Yeri geldiği zaman 1’e 1 oyunlarla adam geçerek güzel goller attı, yeri geldi yaptığı alan açmaları sayesinde Slimani ve Benzia’ya gol imkanı tanıdı.

Ayew 4 ay sakatlanınca devre arasında yerine Kasımpaşa’dan Trezeguet’i aldım. Trezequet takıma o mevkide Ayew’den daha fazla katkı sağladı. Sağda ise Barış Alıcı yaptığı mükemmel ortalarla ve Isla’ya sağladığı bindirme imkanlarıyla takımımın vazgeçilmezi haline geldi.

Orta sahada ise Barcelona’dan kiraladığım Carles Alena‘yı DOK, Jailson’u ise IYO olarak kullandım. Alena çabuk yorulduğu için Eljif ile dönüşümlü oynattım ve çok verim aldım. Jailson ise takımımızın Mr.Duracell’i olduğu için ufak sakatlık problemleri dışında çok az maç kaçırıp %500’ünü sahaya yansıttı. Savunmayla ilgili konuşmaya gerek bile yok, görüyorsunuz.

Top ayağımızdayken tek düşüncemiz, topu kaybetmeden en hızlı şekilde nasıl rakibin 3. bölgesine gireriz oldu. Bunu bütün bir sezon boyunca (Milan maçları hariç 🙁) oldukça verimli bir şekilde uygulayıp çok sayıda goller bulduk. Yegane amacımız pas ve takımın uzunluğunu düşürüp oyuncularımızın daha az eforla daha çok iş yapması oldu.

Geçiş oyunlarında baş döndürücü bir hızla 2. bölgeyi kayıpsız geçmeyi (birkaç istisnalı maç hariç) oldukça iyi yaptık. Top kayıpları yaptığımız zaman direk karşı press yerine kademeye geri dönerek rakibimizi formasyonumuzda karşıladık. Kalecimiz toplarımızı beklere aktardığında beklerimizde ileri çıkarak topu orta sahaya aktardı, orta sahada topu kanatlara göndererek bütün sezon yarattığımız destanı yazmaya başladı.

Top rakipteyken özellikle kanat savunmamıza çok önem verdik, rakibimizin kanatlarımıza atacağı uzun toplarla savunma arkasına oyuncu kaçırmasına izin vermedik ve çok sıkı markaj ve yoğun bir pressle rakibimize bir an bile rahat vermedik. Rakip kaleciye ise forvet oyuncumuzla sürekli press yaparak oyunu geriden rahat bir şekilde kurmalarına sürekli engel olduk.

Bütün sezon boyunca sakatlıklar en büyük kabusumuz oldu fakat sonra daha iyi antrenörlerle çalışıp bu sorunu bir nebze de olsun atlattık.

Taktiğin benim nezdimde en büyük handikabı çok fazla kart görmemiz oldu. Bazen orta saha da kaptırdığımız toplar çok büyük bir tehlike oluştursa da stoperlerimiz o hatalardan gol yememizi büyük ölçüde engelledi.

Çok başarılı bir sezon geçirdik, Avrupa Ligini’de kazanmak istiyorduk ama o ilk sezona nasip olmadı, bu sene Şampiyonlar Liginde yarı finale çıkma hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz.