Football Manager 2019 full sürümünün yayımlanması ile birlikte, Google’da FM ile ilgili en çok aranan kelimenin taktik olduğunu gözlemliyoruz. Yalnız bu sefer taktik arayanlar son derece haklı çünkü FM 19 ile birlikte oyunun taktik düzenlemeleri çok ciddi anlamda değişime uğramış. Tabiri caizse, bu bölüm yeni baştan yazılmış. Bizde bu konuda duyarsız kalmayarak FM 2019 taktik yazılarımızı arka arkaya sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.

Football Manager 2019 ile alakalı yazılarımıza hız kesmeden devam ederken okurlarımızdan gelen isteklere de cevap vermeye çalışıyoruz. Bu yazımız takipçilerimizden Emre Tunçelli’nin bize mail ile taktiğini ve taktiği ile alakalı detaylarını göndermesiyle ete kemiğe büründü. İşte Emre Tunçelli’nin kaleminden FM 2019 4-2-3-1 Controll Possession taktiği.

Steam üzerinden satın alıp aylarca beta sürümünün çıkmasını beklediğim FM 2019’da Fenerbahçe kariyerime başladım ve devre arası transfer dönemini sonlandırıp sizlere bu yazıyı hazırladım. Bildiğiniz gibi Fenerbahçe yazın büyük değişimlere gitti bu değişimlerin başında başkan Ali Koç’un genç ve ucuz maliyetli oyunculara yönelmesi FM 2019 için beni heyecanlandırdı. Genç oyuncuları yetiştirip yüksek bedellerle satmak gibi hayallerimiz daha da gerçeğe yaklaştı diyebiliriz.

FM 2019 Guyar Education Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Hücum Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Korner Savunma Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Korner Bol Gol Getiren Korner Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Özelleştirilmiş Tiki Taka Taktiğimiz İçin Tıklayınız

Oyunda ki değişimlerin en büyüğü ise şüphesiz ki taktik ekranı. Bu bölümde çok ciddi değişimler olmuş. Topa sahipken, geçiş oyununda ve top rakipteyken diye şekillenmiş taktik ekranımız. Kesinlikle yapılan yenilikler sahada oynatacağınız futbolu çok net şekilde etkiliyor bu yüzden üzerinde durmanız gerekecek. Kendi uyguladığım taktiğin detaylarına gelirsek ;

 • Öncelikle belirtmek isterim ki benim takımım için düzenlediğim bu taktik sizlerin takımında kusursuz işleyecek diye bir şey diyemem.
 • En başa dönersek kariyerimizi açtığımızda güzel bir hazırlık dönemimiz var.Bu hazırlık döneminde maç aralıklarını iyi ayarlayarak bol bol hazırlık maçları yapmanızı öneririm.
 • Aynı zamanda bu dönemde antremanlara da yoğunluk gösterip oyuncuların sakatlığını önlemek için onlara çok yüklenmeden taktik, teknik, rejenerasyon gibi antreman metodlarını uygulamnızı tavsiye ederim.

Taktiğimizin detaylarına gelirsek ;

 • Taktiğimizin felsefesini defanstan kısa pasla çık, rakip ceza alanına paslaşarak gir ve rakip savunmanın üstüne git olarak özetleyebiliriz.
 • Oyun anlayaşımı Kontrollü Hücum olarak belirledim. Bu oyun anlayışında pasların isabet oranı ve bütün takımın pas atacağı doğru oyuncuyu bulması çok önemli.
 • Takımım topa sahipken kısa paslarla oynuyor ve standart tempo düzeyinde hücum ediyor. Hücum genişliğimi biraz geniş olarak ayarladım ve böylelikle pas açılarımızı arttırıyoruz. Duran toplarda etkili olan takımım için seçtiğim en güzel seçenek Duran Top Kazanmaya Çalış seçeneği olabilir.
 • Geçiş oyununda ise topu kaybettiğimiz an takım kademeye yerleşiyor ve bu anlayış kontradan gol yemenizi önlüyor diyebilirim. Topu kazandığımızda ise kontra seçeneğiyle birlikte takım halinde ileriye çıkıp rakibimizin yerleşmesine imkan tanımadan atağa çıkıyoruz. Kalecimin topu elle kısa oyuna sokması ise geriden oyun kurmam anlamında bana çok yardımcı oluyor.
 • Top rakipteyken ise Rakibe Baskı hattımı ve Savunma hattımı Standart olarak belirledim. Rakip oyunculara daha sıkı markaj yaparak tehlikeli ataklarından kendimizi koruyoruz. Rakip kaleci top çıkartırken ise Şiddetli Pres yaparak önde kazandığımız toplarda rakip kaleye hızlı hücumlar yapabiliyoruz. Rakibin ayağındayken top Topa Dal seçeneğini tercih ettim. Biraz kart sıkıntısı olsada o yediğimiz kartlar takıma eşit bölününce meyvesini güzelce topluyoruz. Rakibin ani ataklarını faul ile durdurup gol yeme riskimizi azaltıyoruz.

2018-2019 sezonun 19. Haftası itibari ile 19 maçta 17 galibiyet 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldım. Şampiyonlar Ligi’nde ise iki ön elemeyi 2 galibiyet 1 beraberlik ve 1 mağlubiyetle geçip gruplara adımı yazdırdım. Gruplarda oynadığımız 6 maçta 3 galibiyet 1 beraberlik ve 2 mağlubiyet alarak 10 puanla 2. Olarak tamamladım.

Fikstüre bakınca ilk ligde ki ilk mağlubiyetimi Kayserispor’a karşı aldım çok eksiğim vardı maalesef şok bir yenilgi oldu takım için. Ama basın toplantısında takıma güzel bir tepki verince onlarda toparlanmaları gerektiğinin farkına vardı. Beraberliğimiz ise Antalyaspor maçında oldu 2-0 öne geçmemize rağmen aklımızın City maçında olması sebebiyle yanlış diyebileceğim değişiklikler yapınca beraberlik kaçınılmaz oldu. Ama arkasından gelen City maçını Temkinli oyun anlayışı ile az kalsın kazanıyorduk ki 90+5 te gelen Stones’un golü hayalleri söndürdü. Takımımın derbi maçlarında ki yüksek konsantrasyonu takdiri hakediyor.Özellikle Beşiktaş derbisinde 2-0 geriden gelip 4-2 kazanmamız camiayı bir hayli mutlu etti.

Taktiksel Görsellere gelirsek ;

İşte bahsettiğimiz o detaylı taktik ekranı. Buraya eklenen yeni seçenekler ile FM 2019 kusursuz bir taktik oyununa dönmüş durumda. İlk 11 e yaptığım 2 takviye ile takım çok iyi bir durumda.

Topa Sahipken

Takımım topa sahipken aşağıda ki görsel gördüğünüz seçenekleri uygulamaya çalışıyor. Bu görselle alakalı en büyük payı Mehmet Ekici ve Isla ikilsine versem haksızlık yapmamış olurum. Kanattan Isla’nın bindirmeleri ve göbekte Ekici’nin topu hücuma taşıması muazzam işler oldu. Rakip ceza alanına paslaşarak gir seçeneğinin en büyük payını da Benzia alabilir.

Geçiş Oyununda

Burada hızlı atak ve hızlı savunma ayarlarınızı yapabilirsiniz. Kalecimizin topu Elle kısa oynayarak  defansa o topları dağıtması geriden hücum kurmamıza çok büyük katkılar sağlıyor. Stoperleriniz doğru pas kanallarını seçmesi çok önemli.

Top Rakipteyken

Bu kısım savunmamızın temelini oluşturuyor. Savunma dediğimiz kavram sadece stoperlerimiz beklerimiz değil. Hücum oyuncularımıza da savunmada büyük iş düşüyor. Bunun için Rakibe Baskı Hattı seçeneği çok önemli. Bunu yaparken Rakip Defansa Pres Yap seçeneğide ileride rakibi boğmanıza yardımcı oluyor. Özellikle orta alan da rakip hücuma çıkarken kazandığınız toplardan gol bulma şansınız artıyor. Savunma Genişliğimi dar tutarak rakiplerin ortadan hücumlarını savurmayı başarıyoruz.Kanattaki eksikleri ise hücum oyuncularımızın geriye desteği ile tamamlıyoruz.

Analizler Kısmı

Bu kısmı size 3 madde ile özetleyeceğim.

 • Son 41 maçımda 12 farklı diziliş kullandım. Sabit dizilişin yanında maçın gidişatına göre yaptığım dizilişler var.
 • 4-2-3-1 Geniş oynarken her 59 dakikada bir mutlak gol şansı yakalayarak bu alanda ki en üstün takım olduk.
 • Bu süre zarfında 65 gol pozisyonuna girerken kalemde sadece 23 gol pozisyonu verdim.

Kadro

 • Evet arkadaşlar son olarak.Kadrom bu şekilde 26 oyuncumForvette Slimanı’nin sakatlandığı dönemde Ayew’i Yaratıcı Forvet rolüyle ileri uca almam ile beraber attığı 19 gol bizi iyi yerlere getirdi.Kanat oyuncularım Ferdi Kadıoğlu ve Lucas Piazon harika istatistikler çıkardı karşımıza.Isla’nın 6 asistlik performansı da beklerin önemini ortaya çıkardı diyebilirim.
 • Taktiği kullanma şansınız olduktan sonra yorumlarınızı beklerim.

Taktiği indirmek için tıklayın