FM serilerinin en çok aranan, merak edilen konularından biri de taktiklerdir. Bizde bu seride elimden geldiğince sizlere sunmak adına farklı taktiklerde başarının yollarını arıyoruz. Real Madrid’in başında efsaneler yaratan Zidane’nın taktiğini FM’e uyarladık. İşte Football Manager 2018 Zidane Taktiği

Bu yazımda da son 2.5 senede Real Madrid’e 9 kupa kazandıran, 3 kez Şampiyonlar Ligini arka arkaya kazanan Zidane’nın taktiğini FM üzerinde denedim ve anlatmaya çalışacağım.Zidane’nın birden bire yakaladığı başarılar dünya gündemine oturmuşken yine birden bire aldığı istifa kararı da dünya gündemine oturmuştu. Zidane futbolcuyken bir idol, efsaneydi. İlk teknik direktörlük kariyeri, şimdiden futbolculuk kariyerinin daha çok önüne geçmiş gibi.

Zidane, Castilla takımını çalıştırırken daha çok 4-2-3-1 yada 4-4-2 taktiklerini deniyordu. Ocak 2016 da Real Madrid’in başına geçince ise tamamen kafasındaki sistemi futbolculara uyumlu hale getirdi ve 4-3-3 taktiğine döndü. Bu taktikle ile o zamanın ‘çöp’ diye nitelendirilen Casemiro’suna bile siklet atlatıp dünya klası futbolcu haline getirdi. Bu yeni getirdiği anlayışla FM’de bile zor elde edebilecek bir başarı grafiği elde etti. 

Ben de bu taktiği İnter üzerinde denedim. Bir dönemin efsanesi olan İnter’i, bu taktikle ile eski günlerine döndürmeye çalıştım. İnter’in kadrosunu İnter’i takip ettiğim için çok iyi biliyordum. Bu da benim adıma çok büyük avantajdı. Bir/iki takviye yaparak İnter ile başarılı olmaya çalıştım.

FM 2018 4-3-3 Possesion Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2018 4-1-2-3 Kontrollü Oyun Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2018 3-4-1-2 Maç Çevirme Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2018 4-2-2-2 Hücum Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2018 3-2-3-1-1 Piramit Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2018 Bol Gol Getiren Korner Taktiğimiz İçin Tıklayınız

Taktiğin Felsefesi: 

Taktiğin ana felsefesi hücum gibi görünse de aslında presçi bir takım da oluşturarak rakiplere çok zor anlar yaşatıyorsunuz. Takımın orta saha üçlüsü artı kanat bekleri de oyuna girince orta saha bir an 5’li oluyor. Top rakipteyken ikinci bölgede rakibi fena sıkıştıyorsunuz, bu sayede erken top kapıp karşı atağa geçebiliyorsunuz. Orta sahada bulunan futbolcularınızdan birisi ‘Ofansif Oyun Kurucu’ görevi ile siz kontraya çıkarken hücum bölgenizi milimetrik paslarıyla besliyor. Bunu benim takımımda Oğuzhan Özyakup üstlendi. 🙂 Sezon başında orta sahamdaki sıkıntı nedeniyle 5 M E gibi cüzzi bir miktara alıp, Ozzie’yi tam anlamıyla 150 M’luk adam yaptım. :)) Orta sahama inanılmaz bir efektiflik kattı. Taktikte hem kanat beklerin hemde kanat hücumcuların aynı anda hücuma katılması işe muazzam bir hücum zenginliği sağlıyor. Bir anda ceza sahası içinde 5/6 futbolcu ile pozisyona girme şansınız doğuyor. Forvetiniz de İcardi olunca kanatlardan taşınan topların önemi bir kat daha artıyor. Kanatlardan da bu kadar top taşınması İcardi’nin daha rahat gol kralı olmasını sağladı. Özetle; taktiğimiz hem pres açısından hemde hücum zenginliği açısından oldukça verimli. Rakibi önde karşılayıp kontralarla da gol bulabilirsiniz yada hücuma topyekün gibi kalkıp da gol bulabilirsiniz.

Taktik ve Direktifler: 

Takımın sahaya dizilişi aşağıdaki gibidir:

Taktik klasik 4-3-3’ün aksine 2-2-3-3 gibi. Zidane, Carjaval ve Marcelo’yu genel de kanat bek olarak kullandığı için ben de bunu denedim. Başarılı da olduğum söylenebilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi kanatlardan iyi bir efektiflik yakalayıp iyi skor katkısı aldım. Orta sahayı üçlü tutmakta rakibi sıkıştırmak, oyunun pas istasyonunu orada kurmak, rakibe orta sahada üstünlük kurmak açısından çok iyi. Orta saha üçlüsü orta sahada sabırla ayağında top tutarak rakip defansın açığını bekliyor. Genelde hep rakipleri de merkezden delmeye çalıştım. En azından ilk toplar genelde merkezden çıktı. Sonra orta/gol şeklinde oldu. İleri üçlü ise klasik sağ kanatlar ve forvet şeklinde. Onlara top taşıdıktan sonra işlerini iyi yapıyorlar. Candreva sezona damgasını vurdu. Kanattan çok iyi skor katkısı sağladı. Hem asist, hem de golleriyle takıma ekstra güç sağladı. Tıpkı Oğuzhan’ın orta sahada sağladığı güç gibi.

Milan Deplasmanı Isı Haritası:

Görüldüğü gibi Milan maçı sezonun özeti gibi genelde top bendeyken orta sahada kaldı hep.

Direktifler: 

Direktiflerin açılışı kontrollü ve akıcı oyun. Böylece oyunun gidişatına göre takımınız reaksiyon gösteriyor. Genelde kontrol sizin elinizde bulunuyor. Savunma çizgisini daha önde tutarak rakipleri ikinci bölgenin sonunda karşılıyorum. Üçüncü bölgeye tam girmeden kanat bekler ve defans çizgisinin ilerde olması nedeniyle rakip hücumcular direkt duvara çarpmış gibi geri dönüyor. Pas düzenini ise daha fazla dikine oyna diyerek ileriye, kanatlara daha anahtar pas atarak hücum futbolcularımı daha net pozisyona sokabiliyorum. Bu nedenle orta sahada vizyonu ve tekniği yüksek futbolcularının olması önemli. Defanstan kısa pasla çık, rakip ceza sahasına paslaşarak gir gibi talimatlar artık benim için klasikleşmiş talimatlar. Her taktikte o direktifler işe yarıyor. Genel anlamda bu direktifler takımın hücum gücünü ve pres gücünü arttırıyor. Zaten taktiğimizin felsefesi de pres ve hücum oyunuydu. Bu taktik adına bu direktifler biçilmiş bir kaftandır.

Taktiğin Sahaya Yansıması:

Taktiğimiz sahaya Juve’nin 6 yıllık hegemonyasını dağıtarak yansıdı. Ligin yanı sıra kupayı da kaldırarak ikide iki yaptım ve süper bir sezon geride bıraktım. Takım Avrupa kupalarında yer almadığı için biraz rahat bir sezon oldu. Az maç, az stresle ilerledik. Sezon genelinde başarılı olduk. Juve ile iki maçta da 1-1’lik skorlarla berabere kaldık. Milan’ı iki maçta da yendim. Sezon genelinde 3 mağlubiyet aldım, evimde aldığım tek mağlubiyet ise ezeli rakip Napoli’ye karşıydı. Bu bayağı canımı acıttı. Sezon genelinde rakiplerimi iki farklı skorlarla yendim. 3-1, 2-0, 4-2 sürekli alınan skorlardı. Buradaki genel özet ise taktiğimiz sahaya oldukça iyi yansıdı ve bana ligde 97 puan gibi muazzam bir puan kazandırdı. Juve, sezon genelinde arkamdaydı ama son 7/8 haftaya girilirken çok hata yaptılar ve sezon sonu gelmeden şampiyon olmayı başardım. Sezon sonunda ise Juve’yi görmem için dürbün gerekiyordu. 🙂

Fikstür 1: 

Fikstür 2:

Lig Sonu Puan Tablosu: 

Sadece 7 maçta puan kaybederek 97 puan ile şampiyon oldum.

Lig Sonu En çok Gol Atan Takımlar: 

En çok gol atan takım benim ekibim idi.

En Az Gol Yiyen Takımlar:

Juve’nin ardından en az gol yiyen ikinci takım olduk.

Topa Sahip Olma İstatistikleri: 

Ligin en çok topla oynayan ekibi de ben oldum. Zizu’nun taktik ile hem ligde hem de istatistiklerde şampiyon oldum. 🙂

Kapanış: 

Zidane’nın taktiğini FM gözüyle sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım sizlerde bu taktiği uygular ve başarılı olursunuz.