Ve bir transfer sezonunu daha iyi kötü geride bıraktık. 17 Haziran’da başlayan transfer sezonu 8 Eylül’de sona erdi ve futbol sezonu büyük bir heyecanla başladı. Ülkemizde özellikle Spor Toto Süper Lig ekiplerinin yaptığı transferler bu dönemin en çok konuşulan konularından olsa da Çaykur Rizespor’un Lincoln transferi de atlamamak gerekiyor. İşte ülkemize yaz transfer döneminde imza atan oyunculardan oluşturuğumuz “Transfer United” takımı ve FM gözüyle incelemeleri.

2017 yaz transfer sezonu Eylül ayı ilk haftası itibarıyla tamamlandı. “Mayıs ayında transferler bitecek!” diyenler dahil, transfer döneminin son gününü hareketli geçirdi. Son gün transferleri sonrası ligimizin toplam piyasa değeri 900 Milyon Euro’yu geçti. Ligin marka değerini bana sormayın, ancak oyunda bu kaliteyi en azından kendi takımımız için yükseltmek ve Avrupa’da ses getirmek adına birlikte çok serüvenlere çıkacağız.

Takımlarımızı bu plansızlık anlamında disipline etme adına örnek olabilecek bir karar İngiltere’de alındı. Premier Leauge takımlarının oy çokluğu ile aldığı kararla önümüzdeki sezondan itibaren “yaz transfer dönemi” ligin başlaması ile son bulacak.

Peki bu karar Türkiye’de uygulansa, zıt görüşler nasıl şekillenir dersiniz?

  • “Takımlarımız kadrolarını erken tamamlayarak sezona ve Avrupa kupaları ön elemelerine hazır girebilir”
  • “Transfer sezonunun erken bitmesi, futbolcunun elini güçlendirecek ve gereğinden fazla paralar ödenecek. Ayrıca bu kararı almayan diğer ligler ile haksız rekabet olacak.”

İlerleyen zamanlarda bu konuyu daha detaylı ele almak üzere bu tartışmayı şimdilik burada noktalayıp, esas konumuza dönüyorum.

FM 2018 için geri sayımın sürdüğü bu günlerde, takımların kadroları yapılan transferler sonrası kesinleşti. Patchler sayesinde FM 2017 üzerinden yeni kadrolara hocalık yaparak yeni sezona ısınıyoruz. Sizler için kendi futbol doğrularımla, mevkilerine sadık kalarak bu yaz yapılan transferlerden bir takım oluşturdum. Oyuncu yerleşimini, son günlerde tercih ettiğim ve başarılı sonuçlar aldığım 4-1-4-1 taktiğime göre yaptım. Oyuncu seçimi yaparken FM gözlüğümü taktığımı ve değerlendirmelerimi de buna göre yaptığımı hatırlatmak isterim.

Sözü uzatmadan stada bağlanalım, zira takımımız anons ediliyor. “Sezonun ilk maçında karşınızda TRANSFER UNITEDDDD, kalede 1 numara……

KALEDE >>> CARLOS KAMENİ

İspanyol medyası, Kameni’nin Fenerbahçe’ye transferini “Barça’nın Kameni çilesi bitti” başlıkları ile verdi. Bu başlıktan da anlaşılacağı üzere Kameni büyük maçlarda kalesinde büyüyen bir isim. FM profili incelendiğinde, kalecilik özellikleri bakımından ligimizin en iyi iki-üç isminden biri konumunda. Kalecilik özellikleri içerisinde bizleri düşündüren tek konu, eksantriklik değerinden de anlaşılacağı üzere zaman zaman saç baş yolduran golleri kalesinde görebilecek olması. Bu cümleyi yazdıktan sonra Daum’un Volkan için söylediği şu sözü aklıma geldi; “O’nu kalede görünce dehşete kapılıyorum.” Kameni için de benzer sakarlıklar olacaktır. Ancak tüm sezon ele alındığında Volkan ile rekabet edecek hatta kaleyi devralacak bir isim Kameni. Özelliklerine baktığımda bir başka dikkatimi çeken yönü, yumruklama eğiminin fazla olması. Bu durum ne olumlu ne olumsuz olarak değerlendirilebilir. Karşı takımın ortalarını elle tutmayı tercih etmediği için sürpriz durumlara hazırlıklı olmanız gerekebilir. Özellikle duran topları savunurken, yay çevresinde kalabalık olmanız seken topların sizde kalmasını için şansınızı arttıracaktır.

Söylenildiği gibi bonservis ödenmeden transfer edildiyse, aynı şartlarda Kameni tecrübesindeki bir ismi FM’ciler kaçırmaz. Kameni için son sözü vatandaşı Eto’ya bırakalım, “Kameni özel bir kaleci. Tüm zamanların en iyi Kamerunlu kalecisi olduğunu söyleyebilirim.”

Gözden Kaçmadı: Göztepe yaz transfer dönemini oldukça hareketli geçirdi. Yıllardır uzak kaldığı Süper Lig’de kalıcı olmak adına çok kaliteli isimleri kadrosuna kattı. Bunlardan biri de Beto. Kameni tercihimi yaparken, beni en çok zorlayan isim Beto oldu. Portekizli kaleci, özellikle Göztepe sınıfındaki bir takım için yıldız olacak kalitede ve kariyere sahip. Kısacası Beto transferi gözümüzden kaçmadı. Ligimize böyle bir ismi kazandırdığı için, Göztepe’yi tebrik ederiz.
Diğer Sayfaya Geçmek İçin Aşağıdaki Sayfa Yönlendirmelerini Kullanabilirsiniz veya Buraya Tıklayarak 2.Sayfaya Geçebilirsiniz.