Football Manager 2018 çıkışına sayılı günler kala, bize oyun ilk çıktığında gelmesi muhtemel bir soru için şimdiden bir paylaşımda bulunmak istedik. “Football Manager Touch sürümü ile ile Football Manager normal sürümü arasındaki farklar neler?” sorusunun cevabını bu yazımızda cevaplamaya çalışıyoruz.

Bildiğiniz üzere geçen sene Football Manager 2017 yi aldığınızda oyunla birlikte FM Touch versiyonunu da geliyordu. FM Touch versiyonu belirli tabletlerde oynanabildiği gibi, bilgisayarda da oynanabiliyor. Bilgisayarda Touch versiyonunu ya da tam sürümü seçebiliyorsunuz. Soru da tam olarak burada ortaya çıkıyor zaten. Bilgisayarda oynayacağımız FM’de tam sürüm ile Touch arasındaki fark nedir ? Artısı eksisi nedir soruları bizim her versiyon başında sürekli olarak aldığımız sorulardan biri. Şimdi bu farkları gelin birlikte hızlıca gözden geçirelim.

Football Manager Touch = Online Football Manager Oynamak Diyebiliriz Bunun İçin Football Manager Online Nasıl Oynanır Yazımıza Göz Atmayı Unutmayın

Football Manager Nasıl Online Oynanır Yazımız İçin Tıklayınız

Football Manager Touch Hangi Tabletlerde Oynanıyor Öğrenmek İçin Tıklayınız

 1. Tam sürüm ile Touch arasındaki en önemli fark “Taktik aşinalık” diyebiliriz. Touch versiyonunda taktik aşinalık gibi bir sıkıntı yok. Yani dilediğiniz gibi  dilediğiniz zaman taktik değiştirebilirsiniz. Hiç bir oyuncunuz çıkıp da “Hocam biz bu taktiğe alışamadık, sen ileri kanatlardan bas dedin ama biz orta sahada kaybolduk, o yüzden maçı kaybettik” gibi bahaneler ile gelemeyecek. Tam sürümde en çok başınızı ağrıtacak konulardan biri bu taktik aşinalık konusudur. Taktiği değiştirdiğinizde takımın bu taktikte sürekli olarak bir süre oynaması gerekmektedir. Bazen yarım sezonu taktik aşinalık uğruna yemeniz gerekebilir. Oyuncular yeni taktiğe aşina olmadığı için sizin istediklerinizi yapmakta zorlanacak ve çok büyük olasılıkla hiç ummadığınız puanları kaybedeceksiniz.
 2. Takım konuşması yok – Takım konuşması asistan tarafından zaman zaman istendiğinde yapılıyor.
 3. Hiç oyuncu görüşmesi yok. Takım ve oyuncu görüşmesi özellikle bazı FM tutkunları tarafından zaman kaybı olarak görülmekle birlikte, ben işin bu kısmında değilim. O kadar teknik ekip var, konuşmaları onlar halletsin ben sonuca bakarım diyorsanız FM Touch sizin için ideal. ( Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. Tam sürümü oynarken de bu tarz değişiklikleri, takım sorumlulukları kısmından düzenleyebilirsiniz. Yani, dilerseniz maç öncesi, maç sonu röportajlarına sürekli olarak asistanınızı gönderebilirsiniz. )
 4. Anlık sonuç düğmesi her ne kadar FM Touch versiyonuna özgü bir özellik olsa da tam sürümde de kullanılan bazı temalarda anlık sonuç düğmesi yer almaktadır.
 5. FM Touch sürümünde Anahtar Personel diyebileceğimiz belli sayıda antrenörünüz oluyor. Bunlar: Futbol Direktörü, Asistan, Baş Gözlemci, Gençlik Geliştirme Sorumlusu, Baş Fizyoterapist. Tam sürümde bundan farklı olarak kaleci, kondisyon, taktik, zihinsel, hücum, defans için ayrı antrenörler görevlendirebiliyorsunuz.
 6. Gözlemcilik – Baş gözlemci, yeteneğine göre 7-8  bölge / gözlem görevini yerine getirebiliyor.
 7. Tek gözlem ile bir oyuncu hakkında % 100 bilgi edinebiliyorsunuz.
 8. Maç öncesi hazırlık yok.
 9. Otomatik mentorluk sayesinde sürekli olarak genç oyuncular ile as takım oyuncularından hangisini hangisi ile çalıştırmak gerekir diye uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 10.  Takım kaydı zorunluluğu yok. Oyunculara numara verme zorunluluğu yok. Dolayısıyla, yeni aldığınız ama şampiyonlar ligine oyuncu sınırından dolayı kaydedemediğiniz bir oyuncunun tribini de çekmek durumunda kalmayacaksınız.
 11. Oyun içinde 3 adet farklı tema var.

Özetlemek gerekirse, FM Touch versiyonu ile taktik ve oyuncu araştırma gibi konulara çok daha derinlemesine dalarken, kimi FM tutkunları için zaman kaybı gibi görünen iletişim ile ilgili konular ( takım konuşması, maç öncesi, sonrası röportajlar vs…) ile de uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Touch genellikle maçlar arasında etkileşime girmek zorunda kalmadığından daha hızlıdır, bu nedenle sezon daha hızlı  tamamlanabilir.

Kadro kaydı olmadığı için kupalardaki kurallar biraz daha farklı ancak ilk 11 ve maç kadrosu kuralları hala geçerli. ( Yabancı oyuncu sayısı vs…)

FM Touch versiyonu ile tam sürüm arasında maç motoru noktasında bir farklılık olmadığını, aynı motorun kullanıldığını söyleyebiliriz.