Taktik, teknik, hamle becerisi… Bu terimler futbolun içinde sık sık kullandığımız ve FM sevdasıyla çok daha derinden yaşadığımız bazı kavramlar. Bu kavramları daha gerçekçi ve işlevsel olarak yaşamaya hazır mısınız?

Hepimiz güzel bir FM kariyeri yapmışızdır fakat gelin şu işi biraz sıra dışı hale getirelim. Şimdi düşünelim maç içerisinde geride olduğumuz dakikalarda birkaç taktiksel hamle yapmışız ve öne geçmeyi bekliyoruz. Evet kariyerinizde bu durumdan sık sık kurtulduğunuzu biliyorum ancak online oynarken rakibiniz tarafından gelen karşı hamle sonrası yaşanan tedirginliği henüz tatmamış olabilirsiniz. Öncelikle online nasıl oynanacağını sizlere aktaracağımız bu yazımızın devamında online turnuvalara, online liglere, ortak kariyerlere değineceğiz ve tarifsiz deneyimlerimizi sizlere aktaracağız.
Ha bu arada “siz kimsiniz ?”, “ne kadar bilgilisiniz ?” diye soracak olursanız içiniz rahat olsun çünkü emin ellerdesiniz. Biz 2012 den bu yana online turnuvalar yapan ve asıl amacı insanların FM sevgisini beraber yaşamasını sağlamak olan bir platformuz. Online FM ekibi olarak FM Hikâyeleri çatısı altında sizleri bilgilendirmekten gurur duyuyoruz.

NASIL ONLINE OYNARIZ?

 Football Manager Touch steam kütüphanelerine eklendiğinden beri online oynamak biraz daha farklı bir hal aldı. Eskiden klasik FM de hem online hem normal oynanabilirken şuan “Rekabet Modu” Touch serisinde yer aldığından dolayı online oyunlarda tercih FM Touch oluyor.

ONLİNE OYNAMANIN YOLLARI

1-) REKABET

En yaygın olarak kullanılan çevrimiçi oyun klasmanıdır. 3 farklı türde oynanabilir.

Bunlardan ilki elemeli kupadır. 2-32 takım arasında katılım gerçekleşir. Eleme usulü bir kupa organizasyonudur.

İkinci tür ise ligdir. 2-6 takım arasında katılım gerçekleşir. Katılan takımlar bir grup oluşturur ve herkes birbiriyle 2 şer kez oynar. 3 veya 5 katılımlı gruplarda her hafta biri bay geçeceğinden dolayı çift katılımcı ile oynamak çok daha zevkli ve akıcıdır.

Son tür ise kafa kafaya ligdir. 2 takım birbiri ile 5 maç yapar.

Peki, rekabet modunda nasıl oynarız?

a-) Football Manager Touch ı açıyoruz ve başlangıç ekranından “Rekabet” kısmını seçiyoruz.

b-) Gelen ekranda hangi türde oynayacağımızı seçiyoruz ve organizasyonu oluştur seçeneğine basarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Kurulumu yapan arkadaşımız oyunu kurduktan sonra diğerlerine sadece oyuna girmek kalıyor. “Onu nasıl gerçekleştireceğiz?”  sorusunun cevabı basit.

Öncelikle oyunu oynayacak arkadaşlara önerim birbirinizi steamden arkadaş olarak eklemeniz. Oyunu bulurken kolaylık sağlıyor.

Yine başlangıç ekranındayız. Çevrimiçi oyuna katılı seçiyoruz.

Gelen ekranın üst kısmından “Arkadaşlarımı göster” seçeneğine tıklayarak oyunu buluyoruz ve giriyoruz.  Oyunu oynarken normal kariyer oyunu gibi devam ederek taktiğinizi belirleyerek maçlara çıkıyorsunuz. Unutmayın bazı maçlarda gerçek anlamda terleyeceksiniz! Oyun içi önerilerimizi yazının “Online Oynamanın İncelikleri” kısmında bulabilirsiniz.

2-) ORTAK KARİYER

 Evet biliyorum hepiniz kariyer yapmaya bayılıyorsunuz ama artık bilgisayarla yarışmaktan bıkmadınız mı? Cevabınız evetse sizleri farklı bir deneyim ile buluşturalım. Bir kariyerde iki kişiye ne dersiniz? Siz Chelsea ile şampiyonluk kovalarken arkadaşınızda Manchester United ile yarışsa çok zevki olmaz mı? Bence kesinlikle olur.

Nasıl mı yapacağız? Bu bölümde ister klasik FM ister Touch modunda oynayabilirsiniz.

Buradaki fark ise tamamen Touch ve normal sürüm arasındaki farkla aynıdır. Ortak kariyerinizde normal sürümdeki gibi taktiksel aşinalık, takım konuşması, oyuncularla birebir konuşma gibi detayları istiyorsanız FM klasikte ortak kariyer açabilirsiniz. Ancak ortak kariyer yaparken o kadar vakit öldürmeyelim sade olsun öz olsun derseniz Touch modu ile daha detaysız bir serüvene çıkabilirsiniz.

Tekrarlamakta fayda var, rekabet modunda bire bir veya 3-4 arkadaşınız ile elemeli kupa yaparken Touch kullanmak zorundasınız ancak online ligimiz olsun ortak kariyer yapalım diyorsanız klasik modu da kulanabilirsiniz.

Kurulumu anlatmadan önce size online lig kurmak ile ilgili birkaç bilgi verelim. “Online lig nedir?” sorusunun cevabını sizlere aktarmaya çalışalım. Ortak kariyer kurmak tamamen bireysel kariyer yapmanızla aynıdır yalnızca aynı oyunun içinde sizin gibi arkadaşlarınızda vardır. Oyunu aynı saatlerde oynamak zorundasınız bu nedenle 3 kişinin üstünde katılımcı ile yapılması oldukça zordur ancak sınıf arkadaşlarınız vardır herkes bir takımı alacaktır belli saatlerde anlaşırsınız ve her hafta o saatlerde oynarsınız. Böyle bir durumda 20 kişi girip tek bir ligi hep beraber oynayabilirsiniz elbette.

SORU – CEVAP

Bir katılımcı biz oynarken gelmedi ne olur?

  • Oyun devam eder ancak arkadaşınız online olana kadar takımını bilgisayar yönetecektir. Bu durum arkadaşınızı pek mutlu etmeyebilir.

Biz oynarken bir arkadaşımız tatile gidebilir mi?

  • Elbette gidebilir. Kariyer herkesin bireyseldir. Doğal olarak arkadaşınız tatile gider siz oynamaya devam edersiniz belirlenen dönüş tarihine siz geldiğinizde o da tatilden dönecektir. Aynı şekilde maç önceleri de tatile gidebilir. Maçı asistanına oynatır. Tatil konusunda asla bir kısıtlama yoktur.

     Farklı liglerden takım çalıştırmak istiyoruz mümkün mü?

  • Kullanıcılar farklı liglerde takımlar çalıştırabilir. Kovulsalar da kariyer devam eder. Kovulan kullanıcı yeni takım bulur.

      Oyun nasıl kayıt edilecek?

  • Oyunu kuran katılımcı kayıttan da sorumludur. Oyun kurulur diğer katılımcılar az sonra belirteceğim şekilde oyuna girer ve kayıt zamanı geldiğinde yine kuran katılımcı kaydeder.

Oyuna nasıl girilecek?

  • Belirlediğiniz saat geldi oyunu oynayacaksınız. Oyunun kayıtlı olduğu katılımcı oyunu açar. Diğerleri de çevrimiçi oyuna katıl seçeneğinden oyuna girer. Şimdi aşağıda hem FM klasik hem FM Touch bölümlerinden ekran görüntüleri atarak kurulumu ve oyuna girişi daha rahat anlamınızı sağlayalım.

KLASİK MOD

Bu bölümde size bazı sorular sorulmakta bunları arkadaşınızla ortak şekilde kararlaştırmanız gerekiyor. Oyun içerisinde geçirilecek maksimum zaman en önemlisidir. 3 dakika olarak belirlerseniz 3 dakika sonunda kimse devama basmasa bile oyun kendiliğinden devam edecektir. 3 dakika içerisinde ise herkes devama bastığı takdirde oyun devam eder veya yine bu sayfadan oyuncuların yüzde 50si devam ettiği takdirde devam etsin gibi şeyleri de seçebilirsiniz. Onun dışında maçları izleme hızı burada ayarlanır ve standart bir şekilde tüm kariyer devam eder. Maç öncesi taktik ekranında geçirilebilecek maksimum sürede buradan ayarlanabilir.

FM TOUCH

ONLİNE FM TURNUVALARI VE FARKLI DENEYİMLER

Gelelim en keyifli konuya… Online oynama özelliğimiz varken ve bu kadar gelişmişken turnuvalar düzenlenmezse ayıp olur.

Bizde Online FM ekibi olarak 2012 den beri turnuvalar düzenliyoruz. Nasıl mı oluyor? Bu zamana kadar her çeşit turnuva düzenlendi gerek eleme usulü gerek grup sistemi gerek lig usulü ve hepsinin ayrı ayrı tadı oldu. İlk olarak sizlere sistemler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Takım dağıtımı konusunda iki farklı sistem vardır. Katılım sayısı azsa genie scout raporlarına göre denk güçteki takımlar kura ile katılımcılara dağıtılır.  Eğer katılım sayısı fazla ise yine genie scout raporlarından 10 takım seçilir. Oyuncular maçlarını yaparken ev sahibi ilk seçmek koşulu ile takım listesinden takımlarını kendileri seçer.

16 kişilik grup usulü turnuvalarımız bizim klasiğimizdir. Başvuru sayısı 40 da olsa başlangıçta bu sayı ön eleme ile 16 ya düşürülür. 4 erli 4 grup oluşur. İlk iki takım üst turda devam ederken 3. ler ve ön elemede elenenler UEFA da yollarına devam eder.

Bu aşamadan sonrası iki koldan devam eder. Üst turlardaki katılımcılar eleme usulü ile şampiyonluğa gider. Çeyrek finalistler yarı finalistler ikinciler ve birinciler puanlarını alarak teknik direktör sıralamamızda yerlerini alırlar.

Peki, maçlar nasıl oynanır? Her tur için bir belge açılır. O belgenin altında rakipler birbirleriyle yazışarak saat konusunda anlaşırlar ve rekabet modunda maçlarını oynarlar. Daha sonra istatistiklerin ve skorun bulunduğu bir ekran görüntüsü belgenin altına atılır.

Rakiplerden biri gelmezse turnuva editörümüz hükmen kararını en aktif olan kullanıcı lehine verir.

Gelelim bu sene uygulamaya başladığımız lig usulü turnuvalara…

   2 çeşit lig turnuvası gerçekleştirdik.

  • Draft usulü

Herkesin oyundan sıkılmaya başladığı dönemlerde bir çılgınlık yapalım dedik. Kendi kurduğunuz takımla online bir turnuvada bulunmak sizce nasıl bir deneyim? Evet genie scout raporlarına göre bir oyuncu aralığı belirlendi ve herkes draft usulü kendi takımını bu oyunculardan seçti. Takımlarının adlarını koydular ve yarıştılar.

Bir fikstür belirledik ve hafta hafta lig devam etti. Heyecan dorukta yaşandı.

Zannedersem ONLINE FM tarihinin en sıra dışı turnuvasıydı. Normal sezonu ilk 6 da bitirenler play off oynadı! Aralarında lig usulü 2şer maç daha yaptılar. Normal sezonun puanlarının yarısıyla play off puanları toplandı ve ödüllü şampiyon belli oldu!

-Normal Lig Usulü

Aynı sistemi normal takımlarla oynadık. Genie scouttan seçilen 10 eşit takım katılımcıların seçimine bırakıldı. İlk seçme hakkı ev sahibine verildi. Tekrar fikstür oluşturuldu ve belgelerin altında oyun zevkli bir şekilde oynandı.

ÖDÜLLÜ TURNUVALARIMIZ

Sene içerisinde birçok ödüllü turnuva yapıldı. Bazılarında katılım ücreti toplandı ve oradan gelen gelir ile şampiyon ikinci ve üçüncü ödüllendirildi. Bazıları ise sponsor desteği ile ücretsiz katılımla gerçekleşti. Birçok ödül dağıttığımız 2017 serisinin turnuvalarını sonlandırdık. 2018 turnuvalarımıza sizleri de bekliyoruz.

Turnuvalara Ulaşım için buraya tıklayınız.

Online Oynamanın İncelikleri

1-) Rakibiniz artık bilgisayar değil. Taktiklerinizin ve hamlelerinizin bir geri dönüşü olacaktır. Karşı hamlelerinizi hazırlayın!

2-) Turnuva maçlarının kolay kolay telafisi olmaz ne yapıp edip kazanmalısınız!

3-) Online oyun kurarken mutlaka bir şifre koyun. Oyuna başka arkadaşlar yanlışlıkla girebilir.

4-) Ortak kariyer yaparken rakibinizden öğreneceğiniz çok şey olur. Her rakip size yeni bir şey katar.

5-) Maç oynanırken steamden sohbet ederek maçı değerlendirmek ayrı bir zevktir. Denemelisiniz.

6-) Çok iyi bir analiz gücünüzün olması gerekir. Mesela rakibinizin geniş alanda sizin dar alanda oynamanız kanatlardan yenilecek gollere sebep olabilir. Oyunu çok dikkatli takip etmelisiniz.

7-) Turnuva maçlarında kartlara dikkat! Agresif futbol rövanş maçına eksik çıkmanız demek olacaktır.

Bu detaylı yazı için Online FM yöneticilerinden Atakan Düzgün‘e teşekkür ederiz.