Değerli FMHikayeleri Takipçileri,

Malum yaz ayları Türkiye’nin en meşgul olduğu konuların başında Futbol transferleri gelir. Biz de bundan geri kalmayalım dedik  ve takımların şimdiye kadar yaptıkları transferleri ” FM gözüyle” değerlendirelim dedik. Transfer sezonunun en hareketli takımı kuşkusuz Fenerbahçe.  O yüzden başlangıcı Fenerbahçe ile yapacağız. Fenerbahçe, son dakikada bir aksilik olmazsa Robin Van Persie transferini de bitirirse, 8. transferini yapmış olacak. Neredeyse ilk 11 i yeniden oluşturdular desek yalan olmaz. Kim oynar kim oynamaz bizim karar vereceğimiz birşey değil elbette ama yeni alınan transferleri doğrudan ilk 11 için düşünerek bir yerleştirme yaptık.  Fenerbahçe’nin ilk transferi olan teknik direktör Vitor Pereira’nın standart 4-4-2 ile oynadığını ve Fenerbahçe’de de bu dizilişe geçeceğini ön görererek bir yerleştirme yaptık.  (Evet farkındayız Diego orada biraz sırıttı ama onu yedek bırakmayalım dedik )

Karşımıza çıkan sonuç bu oldu:

football formations

[hana-code-insert name=’FMH_1′ /]

Bu sonuca göre ilk 11de yer alan oyuncuları tek tek FM profillerine göre inceleyeceğiz. İncelememize baştan, kale ile başlayalım.

Fabiano:  Esasında Fabiano, özelliklerine bakıldığında Volkan Demirel’i kesecek bir oyuncu değil ancak iyi bir yedek ve Volkan için iyi bir zorlayıcı olacaktır.

fabiano Bu transferin ana amacı da zaten Volkan’ın zaman zaman saç baş yolduran performansını biraz daha arttırmak.  FM profillerini kıyaslayınca da bu anlaşılıyor zaten . Volkan, yaşının da getirdiği tecrübe ile zihinsel tarafta Fabiano’dan bariz üstün bir profil sergiliyor. Fabiano’nun ise fiziksel özellikleri öne çıkıyor.

fabiano_volkan

Şener: Bursaspor’daki başarılı performansının ardından Fenerbahçe’ye transfer olan Şener da tıpkı Fabiano gibi doğrudan ilk 11e girebilecek bir oyuncu değil ancak Gökhan için son derece iyi bir yedek ve Gökhan’ı zorlayıcı bir aday.

şener
Şener ile Gökhan’ın profili kıyaslayınca Gökhan’ın bir kaç gömlek daha iyi olduğu görülüyor ancak Gökhan’ın tek alternatifli olduğu bir Fenerbahçe’de özellikle birden fazla kulvarda maç yapacağı düşünülünce, Şener son derece yerinde bir  transfer. (Söylendiği gibi 5 milyon vermeye değer mi, orası tartışılır ! )

sener_gokhan

Kjaer: Fenerbahçe’nin şüphesiz en başarılı olacağına inandığımız transferi Kjaer bu oyunu oynayan pek çokları tarafından yıldız adayı olarak bulunmuş bir oyuncu. Transferler arasında da yeri garanti olan transferlerden.kjaerFenerbahçe’nin Egemen ve Bekir ile sözleşme yenilemediği düşünüldüğünde, Kjaer’in as kadroda sürekli olarak yer bulacağı, Bruno Alves ile iyi bir ikili olacağı kesin.  Ancak Fenerbahçe’nin Egemen gibi bir oyuncuyu tutması Kjaer’e iyi bir yedek olması anlamında doğru bir karar olabilirdi.

Ba: Abdoulaye Ba, Porto altyapısından yetişmiş, Vitor Pereira’nın özel isteği ile kiralanmış bir oyuncu.. Profiline bakınca göze ilk çarpan özelliği uzun boyu (197 cm) ve bu boyun getirdiği kafa topu üstünlüğüba Yaşına göre fiziksel özellikleri ortalama bir oyuncu seviyelerinde.  Özetle, Ba Bruno Alves ve Kjaer için yedek soyunacak bir oyuncu. Fenerbahçe’nin zengin kanat ataklarında ve duran toplarında kafa toplarına çıkacak, gol arayacak oyuncularından olacaktır. Seyirciler belki yıllar sonra, o efsanevi golleri atan Luciano’nun bir benzerini sahada görebilir.

Josef : Fenerbahçe’nin bir başka iyi yedek alternatifi transferi de Josef De Souza.josefFenerbahçeliler, yıllardır stadı De Souza marşları ile çınlatırdı. Bir iki sezon aranın ardından Şükrü Saraçoğlu’nda yine bir De Souza olacak. Evet belki bir klişe olacak ancak bu Souza yine de bir Alex değil.

Josef, Alex’in aksine hücumdan ziyade defansif yönü öne çıkan bir oyuncu. Ortasahada defansa yönelik merkez oyunculardan birisi olabilecek bir potansiyeli var ancak ortasahada Meireles ve Mehmet Topal ile ve hatta Diego ile sağlam bir forma mücadelesine girmesi gerekecek.

8 Milyon Euro verilir mi sorusuna klasik bir Kayserili tüccar yaklaşımında biri olarak cevap vermek gerekirse, hayatta olmaz !!! En fazla 3 milyon.

Nani: Fenerbahçe taraftarlarını şüphesiz en sevindiren iki transferden biri Nani..FM profili tam bir yıldız kanat profili. Özellikle Dirk Kuyt sonrasında yeri garanti. Fenerbahçe’nin ileri uçlarını besleyecek en etkili silahı olacağı kesin.naniNani’nin şaşaalı profilinin yanında Türkiye’de nasıl bir performans göstereceği en merak edilen konu olacaktır. Çünkü bir kaç sezon öncesinde yaşanan Beşiktaş’taki Portekiz çetesi  olaylarının bir benzeri acaba Fenerbahçe’de de yaşanır mı, insan sormadan edemiyor.

Fernandao: Bursaspor’daki başarılı parlayışının ardından tıpkı Fernandao da Şener gibi Fenerbahçe’nin yolunu tutanlardan. fernandao FM profilinde göze çarpan en önemli yönü fiziksel özellikleri. 1.92 boya rağmen kafa topu özelliğinin 15 olması acaba pivot santrafor olarak kanat akınlarında ne kadar başarılı olacak önümüzdeki aylarda göreceğiz.

Fernandao, RvP ile güzel bir ikili olabilir. Özellikle uzun boyunun avantajı ile indireceği toplar RvP’ye güzel gol pozisyonları çıkarabilir.

RvP: Robin van Persie için çok fazla söze gerek yok. Kesinlikle dünya çapında bir forvet.. o bir uçan Hollandalı. Fenerbahçe’nin RVP’yi transfer edebilmesi kesinlikle büyük bir başarırvp RvP, eğer Dirk Kuyt benzeri bir profesyonellik gösterebilirse kesinlikle faydalı bir transfer olacaktır. Her ne kadar RvP’ye ödenecek yıllık ücret bir servet niteliğinde olacaksa da umarız bu paraya değer en azından 2 sezon başarılı bir oyun ile Fenerbahçe taraftarını mest eder.

Eğer, Fenerbahçe yapabilirse, RvPyi altyapıdan gelen gençler için bir rol model yaptığı taktirde altyapıdan bir iki genç yetenek gelmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Yazımızın sonunda yeni transferler sonrası oluşması muhtemel ilk 11 i de verelim.
football formations
Yeni transferlerin Fenerbahçe’ye hayırlı olmasını diliyoruz..

Birkaç ay sonra FM16’da Fenerbahçeliler, Fenerbahçe’yi büyük bir keyifle seçecektir.

Bol FMli Günler

Not: Diziliş görseli www.this11.com dan alınmıştır