Football Manager 2019’un en dikkat çelen değişikliklerinin olduğu ekran olan taktikler ekranını detaylandırmaya ve FM 2019 ile alakalı tüm taktikleri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Yalnız bu sefer taktik arayanlar son derece haklı çünkü FM 19 ile birlikte oyunun taktik düzenlemeleri çok ciddi anlamda değişime uğramış. Tabiri caizse, bu bölüm yeni baştan yazılmış. Bizde bu konuda duyarsız kalmayarak FM 2019 taktik yazılarımızı arka arkaya sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. İşte FM 2019 4-3-1-2 dar alan yüksek tansiyon taktiğimizin detayları.

Football Manager 2019 ile alakalı yazılarımıza hız kesmeden devam ederken okurlarımızdan gelen isteklere de cevap vermeye çalışıyoruz. Bu yazımız takipçilerimizden Şükrü  Sakar’ın bize mail ile taktiğini ve taktiği ile alakalı detaylarını göndermesiyle ete kemiğe büründü. İşte Şükrü  Sakar’ın kaleminden FM 2019 4-3-2-1 Dar Alan Yüksek Tansiyon taktiği.

FM 2019 Guyar Education Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Hücum Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Control Possesion Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Korner Savunma Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Korner Bol Gol Getiren Korner Taktiğimiz İçin Tıklayınız

FM 2019 Özelleştirilmiş Tiki Taka Taktiğimiz İçin Tıklayınız

Selamlar FM sevdalıları. FM 2017’de Celtic ile 15 sezon uyguladığım, Avrupa kupalarını ve yerel kupaları domine ettiğim, oyuncu parlatan, size parlatıp sattığınız oyunculardan servet kazandıracak taktiğimi modernleştirerek FM 2019 için uyarladım ve %90’a yakın galibiyet yüzdesi yakaladım. İşte taktiğimin detayları (keyifli okumalar dilerim)

Sahaya Diziliş

Sahaya 4-3-1-2 Dar taktiği ile çıkıyoruz. Amacımız ayağa kısa pasla bir an önce 3. bölgeye topu taşımak. 3. bölgede kontrollü hücum anlayışıyla yüksek tempo ile oynayıp rakibi bunaltarak araya atacağımız öldürücü paslarla forvetleri ve bekleri ceza sahası içine sokup gol fırsatları yaratmak.

Oyuncu Rolleri

Kaleci : Kaleciyi Libero Kaleci-Destek rolünde kullanıyoruz. Kaleciden istediğimiz topu hızlıca oyuna sokması, elle topu stoperlere vermesi. Kaleciyi hücum rolünde de kullanabilirsiniz ancak  bazen gereksiz paslar deneyebiliyor, bu da kalenizde gol pozisyonlarına dönüşebiliyor. En ideali destek rolü.

Stoperler: Stoperlerden istediğimiz şey geriden oyun kurması, topu hızlı bir şekilde orta sahadaki yaratıcı oyunculara aktarması. Bu yüzden stoperlerimizin ayağı kesinlikle ve kesinlikle iyi olmalı. Sağ stoperimizi Pasör Stoper- Savunma rolünde kullanıyoruz. Bu oyuncudan daha riskli paslar atmasını istiyoruz. Gerektiğinde attığı uzun pasla forveti kaleciyle karşı karşıya bırakabilecek kalitede olmalı. Bu role önerebileceğim isim De Ligt ama 30-35 milyon Euro gibi bir bedel ödemeniz gerekecek. Sol stoperi ise Standar Stoper- Savunma rolünde kullanıyoruz. Bu stoperden istediğimiz daha risksiz paslar atması ve oyun kurmayı pasör stopere bırakması.

Bekler: Beklerimizi Kanak Bek- Hücum rolünde kullanıyoruz. Kanatlarda oyuncu bulunmadığı için beklerden tüm kanadın sorumluluğunu  tek başına üstlenmesini istiyoruz.  Taktiğimizin kilit isimleri bekler olacak. Beklerden daha çok hücuma çıkmalarını, daha fazla top sürmelerini, topla daha geniş alanda oynamalarını, taç çizgisine yakın oynamalarını ve daha sık orta açmalarını istiyoruz. Oyunu dar alanda oynadığımız için rakip takımı da dar alanda savunma yapmaya zorlayacağız. Bu yüzden beklerin kanatlarda özgür kalmasını sağlıyoruz. İki bekin senelik asist sayılarının toplamda 30-40 arası olacağını göreceksiniz.

Orta Sahalar: İlk orta sahamız Defansif Oyun Kurucu- Savunma rolünde. Bu oyuncudan istediğimiz daha risksiz paslarla defanstan aldığı topu ön bölgedeki yaratıcı oyunculara aktarması. O yüzden pas, teknik, ilk kontrol gibi özelliklerinin minumum 15 olması lazım. Ek olarak bu oyuncuya kesinlikle ve kesinlikle oyunun yönünü diğer kanada değiştirmeyi sever antrenmanını uygulayın. Oyunu ani olarak değiştirmesi bir tarafta yığılı olan rakip savunmanın dengesini bozacaktır.

İkinci orta sahamız İki Yönlü Orta Saha- Destek rolünde. Bu oyuncudan istediğimiz sürekli hücum-savunma arasında git-gel yapması. Ek olarak talimatlara boş alanlara koşu yap talimatını ekliyoruz ki stoperlere pas opsiyonu yaratsın ve topun ileriye taşınmasına yardımcı olsun. Sürekli ceza sahası çevresinde dolanacağı için yaptığı boş alan koşularıyla gol fırsatları yaratabilir veya rakip savunmanın dengesini bozabilir. Bu oyuncuyu kesinlikle pasör stoperin olduğu tarafta kullanın çünkü pasör stoperin en çok pas bağlantısı kurduğu oyuncu olacak. Ayrıca hücumda kanat bek ile verkaç yapacak ve onu pozisyonlara sokacaktır.

Üçüncü orta sahamız Mezzala- Destek rolünde. Bu oyuncudan istediğimiz boş alanlara koşu yapması, hücuma katkıda bulunması ve kanat bek ile verkaç yaparak onu pozisyona sokması. Kanat oyuncumuz olmadığı için bu oyuncunun oyunu kanatlara doğru oynaması hücumdaki eksikliğimizi kapatacaktır.

Dördüncü orta sahamız Ofansif Oyun Kurucu- Hücum rolünde. Bu oyuncunun yaratıcı bir oyuncu olması şart. Dar alanda oynadığımız için rakip defansın arasına atacağı öldürücü paslarla defansın kilidini açma rolü bu oyuncuda olacak. Pas, ilk kontrol, özel yetenek, önsezi, karar alma ve vizyon gibi özellikleri çok iyi olmalı.

Forvetler: İlk forvetimiz Çalışkan Forvet- Hücum rolünde olacak. Bu oyuncudan ilk isteğimiz takım halinde hücumda yapacağımız boğucu baskıya katkıda bulunması ve rakip stoperlere ve kaleciye oyun kurma fırsatı vermemesi. Top bizdeyken de boş alanlarda kendini gösterip gol fırsatları yaratmasını istiyoruz.

İkinci forvetimiz Yaratıcı Forvet- Hücum rolünde. Hücumun ana odağı bu oyuncu desek yanlış olmaz. Bu oyuncudan isteğimiz kendine ve takımdaki diğer oyunculara gol fırsatları yaratması. O yüzden bitiricilik, teknik, karar alma ve soğukkanlılık gibi özellikleri yüksek olmalı. Bir de özel yeteneği 15 ve üzeri olursa tadından yenmez. Yaratıcı forvete alternatif olarak herhangi bir sakatlık ve ceza durumunda Pivot Santrafor- Destek rolünde bir oyuncu koyup onu hücumdaki paslı oyununuza dahil edebilirsiniz.

Takım Talimatları

Topa Sahipken

Top bizdeyken amacımız defanstan kısa pasla çıkıp, topu orta 3’lü ile buluşturup bir an önce hücuma taşımak. Hücum anlayışımız dar olacak. Dar alanda kısa paslarla rakibi boğarak atacağımız öldürücü paslarla forvetleri kaleciyle karşı karşıya bırakmaya veya taç çizgisine yakın olan beklere topu aktarıp içeriye orta yaptırarak gol fırsatları yaratmaya çalışıyoruz. Ek olarak forvetlerimin zıplama kafa vuruşu gibi özellikleri pek iyi olmadığı için yerden orta kes talimatını uyguladım ama siz kendi oyuncularınıza göre bunu yorumlayabilirsiniz.

Geçiş Oyununda

Geçiş oyunundaki amacımız topu kaybettiğimizde şok pres ile topu bir an önce geri kazanmak. Rakip takıma oyun kurma fırsatı vermemek. Kaptığımız toplarda ise hızlı bir şekilde hücuma çıkmak. Ek olarak kaleciden istediğimiz topu stoperlere hızlı bir şekilde aktarması.

Top Rakipteyken

Top rakipteyken önceliğimiz topu hızlıca geri kazanmak. Çalışkan forvetimiz bize bu konuda çok yardımcı olacak. Pres şiddetini aşırı yüksek şiddetli pres yaptığınızda oyuncular topu kapmak için çok fazla mevkilerini terk ediyor. Bu da bazı bölgelerde boşluklar oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden en ideali şiddetli pres. Savunmamızı önde kurarak takım halinde yaptığımız prese katkıda bulunuyoruz. Ek olarak ofsayt taktiği uyguluyoruz. Tabi bunu uygularken stoper özellikleri çok önemli. Stoperlerimizin önsezi, pozisyon alma, hız gibi özellikleri çok iyi olmalı. Markaj konusunda oyuncuların rakip oyunculara yapışması için daha sıkı markaj yap komutunu uyguluyoruz. Savunmayı hücumun aksine geniş tutuyoruz. Dar savunma anlayışıyla oynarsak rakip takımın kanat oyuncusuyla beki kanatlarda çok etkiliolabiliyor. Ek olarak top kapma konusunda takımıma herhangi bir kısıtlama koymadım. Top kapma şeklini oyunculara bıraktım.

En son oynadığım süper kupa maçında İnter’e karşı olan oyunumuzu size analiz etmek istiyorum;

  • Oyuncuların ortalama pozisyonlarına baktığımızda oyunun ne kadar ileride oynandığı, savunma hattının ne kadar önce olduğu rahatlıkla görülebiliyor.
  • Kaleciye verdiğimiz talimatlar doğrultusunda topu stoperlere aktarıyor.
  • Baktığınızda daha çok oyunun pasör stoperin(72) üzerinden kurulduğunu göreceksiniz. Burada kilit nokta stoperlerin hiçbir şekilde yan pas yapmaması ve topu sürekli ön bölgeye oynaması. Pasör stoper topu sürekli orta 3’lüdeki oyunculara aktarıyor. Ek olarak oyuncu rollerinde pasör stoperin ara ara attığı uzun paslarla forvetleri pozisyona sokabilecek kalitede olması gerektiğini söylemiştir. Yukarıda da gördüğünüz gibi arada forvete uzun paslar deniyor.
  • Kanat beklerin oyununun ne kadar içinde olduğunu, neredeyse bir kanat oyuncusu gibi oynadığını resimde görebilirsiniz.
  • Hücum bölgesinde kurulan üçgenler aslında maçın gidişatını belirliyor diyebilirim. Oyunun sağ kanadında kanat bek(77), çalışkan forvet(9) ve iki yönlü orta saha(78) arasında, oyunun sol tarafında kanat bek(91), yaratıcı forvet(19) ve mezzala(10) arasında, oyunun orta bölgesinde defansif oyun kurucu(94), ofansif oyun kurucu(8) ve mezzala arasında üçgenler kurulduğunu görebilirsiniz.

Şu an 2020/2021 sezonunun ortasındayım iki senedir ligde 102 puanla şampiyon oldum, İtalya Kupası’nı ve İtalya Süper Kupası’nı kazandım. Milan statü gereği ilk sezonda Avrupa Ligi’nde oynadığı için Avrupa Ligi’nde yarı final oynadım ve şansız bir şekilde elendim. Sonraki sezon ise Şampiyonlar Ligi’nde 42 gol atıp 8 gol yiyerek şampiyon oldum. Şu an da dolu dizgin ligde, kupada ve Şampiyonlar Liginde dolu dizgin yoluma devam ediyorum. Kaybettiğim veya beraber kaldığım maçların çoğunu ligde şampiyon olmayı veya şampiyonlar liginde gruptan çıkmayı garantiledikten sonra maçlara gençlerle çıktığım için puan kaybettim.

Taktiği sizler de takımınıza göre yorumlayabilirsiniz. Sezon öncesinde denk takımlarla bol bol hazırlık maçı yapın. Sezon içinde antrenman seviyeniz çok yoğun olmasın, normal düzeyde antrenman yapın. Dayanıklılık gerektiren bir taktik olduğu için çok fazla sakatlıkla karşılaşabilirsiniz. Hepinize keyifli oyunlar, bol FM’li günler.

Taktiği indirmek için tıklayınız