Football Manager 2019’da oyuncu incelemelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bayern Münih’in 2018-2019 ara transfer döneminde renklerine bağladığı Hamburg’un 19 yaşındaki genç golcüsü Jann-Fiete Arp, Football Manager 2019’un genç yeteneklerinin başında geliyor.

Fiete Arp Kimdir?

Fiete Arp, Hamburg’un 2000 doğumlu genç ama oldukça yetenekli forveti. Arp, henüz 17 yaşındayken, Hertha Berlin’e Bundesliga seviyesinde gol atmıştı. Klose, Gomez ve Werner’in ardından Almanların büyük şeyler beklediği bir isim. Çok büyük bir potansiyel vaat ediyor. Hatta 2020’de bitecek olan sözleşmesini uzatmayıp, Bayern’le anlaştığı söyleniyor. Tam resmi açıklama yok ama, FM’de bile durum böyleyken insanın inanası geliyor. Bayern yine Alman gençlerini erkenden almaya devam edip, geleceğini sağlama alıyor.

Oyuna Başlangıç Profili

Arp oyuna iyi bir profilde başlıyor. Direkt olarak çoğu Avrupa takımında ilk 11 çıkabilecek bir profile sahip ki zaten Hamburg’da da oyunu bilgisayar bile oynasa, Arp 11 başlıyor. Forvet olduğu için öncelikle; bitiricilik, topsuz alan, soğukkanlılık, önsezi, ilk kontrol, hız, hızlanma ve zıplamasına dikkat edelim. Bu saydığım özellikler, Arp da iyi bir seviyede mevcut. Bitiricilik ve soğukkanlılık, karşı karşıya kaldığı zaman çok işe yarıyor. Eğer bu iki özellik iyiyse, oyuncu pozisyonu daha rahat gol yapabiliyor. Topsuz alan ve önsezi gibi özellikler ise top gelmeden önce, oyuncunun nereye konumlanacağını gösterir. Eğer bu özellikleri iyiyse, oyuncu iyi pozisyon alır ve rakip defansın önüne geçerek yandan gelecek ortalarda yada merkezden gelen toplarda ilk hamle forvet oyuncusunda olur. Arp da bu da iyi bir seviyede. Hız, hızlanma özellikle top sürmede ve hızlı defanslara karşı işe yarar. Ağır defansları zaten hallaç pamuğu gibi atabilir. Velhasılıkelam, Arp oyuna oldukça iyi ve gelişime hazır bir profilde başlıyor.

Arp Profili (2018) 18 Yaşındayken

Arp’ın Takıma Katkısı

Hamburg kariyerimi biliyorsunuz, ilk iki sezonunu yazmıştım. Bu kariyerimde Arp, baya işime yaradı. Takımı golleriyle sırtlayan isim haline geldi. Bundesliga 2’de ve Bundesliga’da gol kralı oldu. Hem de Bundesliga’da iki kez üst üste. Bu krallıklarla takımı da üst seviyelere taşıdı. Bundesliga 2’den çıkmamda 23 golle katkıda bulundu. Bundesliga’da üst üste Avrupa’ya gitmemde iki kez üst üste gol kralı olarak büyük katkılar sağladı.

Arp’ın Toplam İstatistiği (Şubat 2022’ye Kadar) 

Nasıl Profilde Bir Golcü?

Yan toplarda, akan oyunda, havadan gelen toplarda golün her türlüsünü atabilen bir oyuncu. Bitiricilik, teknik ve uzaktan şutunun iyi olması nedeniyle, yay ve çevresinden plase şutlarda da çok gol atıyor. Şayet takımınıza alırsanız, gol = Arp olur takımınız adına.

Arp Antrenör Raporu

Gelişimi

Arp, henüz 18 yaşında olduğu için çok fazla gelişime açık. Yıllar geçtikçe, oyundaki en iyi golcülerden birisi oluyor. Ben 4 sezon oynatma şansı buldum ve o 4 sezonda güzel bir gelişim sağladı. Neredeyse bütün özellikleri, 4 puan arttı. Antrenman tarzları da gelişti. Baya baya donanımlı bir golcü haline geldi. A sınıfı her takımın aradığı düzeyde bir golcü profiline büründü. Fiziksel, teknik ve hücum anlamında sınırları zorlayacak kadar gelişti. Bu gelişimi ona birçok ödül getirdi. İki kez Bundesliga gol kralı, bir kez Bundesliga 2 gol kralı, Avrupa Altın Çocuk ödülünü getirdi. Milli Takım kapılarını açtı. Milli Takımın baya baya golcüsü oldu. 22 yaşında, tüm dünyanın gıpta ile baktığı bir golcü halini aldı.

Arp, Gelişim Süreci

2019

2020

2022 (Son Hali)

Arp Ödülleri

Bundeliga 2 Gol Kralı

Bundesliga Krallıkları

Altın Çocuk Arp

Milli Takımdaki Hattrick

Ben 2022 Şubat’ında takımdan istifa etmeden önce Arp ile birlikte çok güzel bir kariyere imza attım. Benim istifamdan sonra Arp da sezon sonunda PSG’ye 76 M € karşılığında transfer oldu. Arp, oyunun en iyi forvetlerinden biri olmuştu. (Regenleri saymazsak) Baya baya gelişim göstererek, bana ve takımıma büyük katkılar sağladı.

Kapanış

Kapanışta güncellemeden sonra Arp’ı almak daha zor olacak diye söze gireceğim. Çünkü güncellemeden önce 15 M €’ya Arp’ı Hamburg’dan alıyordunuz ama şimdi Arp 2020’de Bayern’e geçiyor. Arp’ı oradan koparmak her ne kadar zor olsa da yine alabilirseniz, Arp size büyük katkılar sağlar. Herkese bol FM’li günler. 🙂