Football Manager kariyer hikayelerimize Premier Lig’de fırtına gibi esen, seneler sonra Premier Lig şampiyonluğu yolunda emin adımlarla ilerleyen Liverpool ile devam ediyoruz. İşte Liverpool kariyerimizin 1.sezon sonrası değerlendirmeleri ve detaylar.

Çılgınca geçen ve  30 yıllık şampiyonluk hasretine son verilen ilk sezonu anlattığım bir önceki yazımdan sonra şimdi biraz da sezon sonu değerlendirmesi yapalım.

Sezon sonunda oyuncuların genel durumuna baktığımda, Mane, Salah gibi zaten çok şey beklediğim oyuncuların bir tık üstündeki performansı ile Fabinho beni son derece mutlu etti. Fabinho, oynadığı 48 maçta 29 gol 2 asistlik bir performans gösterdi. Attığı 29 golün büyük bir kısmı ceza sahasının dışından son derece güzel jeneriklik gollerdi. Esasında uzaktan şut anlamında Fabinho’dan çok daha iyi oyuncular olmasına rağmen, golü koklayan bir özelliği var Fabinho’nun. Bu oyunda sevdiğim şeylerden biri de budur. Özelliklerine baktığınızda ortalama gibi görünen bir oyuncu pek çok yıldızdan daha iyi oynayabiliyor.

Sezonun yıldızı ise tabi ki Salah’tı. Salah’ın 17 gol 21 asist ile takımın attığı 38 gole doğrudan katkısının olması, beni Ocak transfer döneminde Leon Bailey’i almaya itti. Bu da ne demek diyeceksiniz 🙂 Böyle performans gösteren bir oyuncuyu elde tutmak zor olabilir, daha doğrusu gelecek bol sıfırlı bir teklife hayır demem zor olacağı için ben alternatifini çoğaltayım dedim 🙂

Leon Bailey, zaman zaman Salah’ı ve Sane’yi dinlendirdi,24 maçta forma giydi. 8 gol 1 asist ile gözüme de girdi. Bir diğer ara transferim Frankie De Jong, pek fazla forma şansı bulamasa da oynadığı sürede görevini yerine getirdi (2 G , 3 A)

Benim taktiğimde sağ ve sol bekimin hücuma katılması önemlidir. Bu noktada Alexander Arnold (7 G, 16 A ), Andrew Robertson’a (1 G, 8 A) göre çok çok daha iyiydi. (Bunda tabi Sessegnon’un zaman zaman Robertson’un yerine oynamasının da payı olabilir. Sessegnon’u bazen Robertson yerine bazen de sol açıkta Mane yerine oynattım ki o da sezonu 6 gol 6 asist ile gayet verimli tamamladı.

İstatistikler:

Sezon sonundaki takım istatistiklerine baktığımızda, duran toplarda, kornerden gelen gollerde takımın ne kadar başarılı olduğunu görüyorsunuz. Ancak asıl önemli rekor, sezonun 2. haftası City’e kaybedilen maç sonrasında takımın başka yenilgi görmemiş olmasıdır.

Sezonda attığımız 105 gol ile de en golcü takım olduk. Yediğimiz 36 gol ile de en az gol yiyen ilk 5 takım arasında yer aldık.

3 kupa 1 finalli biten bu sezonun ardından, 2.sezon için kafamda deli sorular oluşmaya başladı.. Kimler gelecek, kimler gidecek ??

Ufak bir ipucu: Ben wonderkidleri çok severim, söz konusu Liverpool olunca da wonderkid fiyatı birken üçe çıkacaktır. Dolayısıyla sağlam bütçe lazım. Bunun için de satış lazım:) Yaşı biraz ilerlemiş olanları da çok kritik olmadığı sürece her türlü satarım, hele hele yedek takıma zincirlemiş, üç beş maç oynayıp, maaşını alıp yatan oyuncu benim için potansiyel satılacak oyuncudur.

Bol FMli Günler