Boğucu sıcak yaz ayına girerken sizlerin evinizde serin ve uzun bir kariyer bekliyor. FM Hikayeleri ekibi olarak yeni bir kariyeri sizlere sunmaktan keyif alacağız. Kariyerimizi yapacağımız takım İngiltere Lig 1 de mücadele eden Wigan Athletic olacak. İlgiltere 3. Liginde top koşturan ekibimiz aslında Premier lig tecrübesi de olan ve hatta bütçe olarak da gayet iyi yönetilen bir futbol kulübüdür. Ama son zamanlarda yaşanan sportif başarısızlıklar takımın League 1’a kadar düşmesini maalesef engelleyemedi. Bizde elimizden geldiğince Wigan’ı ait olduğu lige Premier League geri döndürmeye çalışacağız.

Kariyerimize başlamadan önce Wigan Athletic’in tarihi ve kulüp yapısı hakkında size bilgi vereyim.

Wigan Athletic 1932 yılında kurulmuştur. Takım maçları DW Stadyumunda oynamaktadır, bu stad aynı zamanda rugb takımı olan Wigan Warrriors’unda maçlarını oynadığı stadyumdur  ve kapasitesi 25.138 kişidir. Takımın başkanlığını David Sharpe yapmaktadır. İngiltere’de kulübün yaygın takma ismi The Latics tir. Takımın en büyük başarısı 2012-2013 sezonunda İngiltere’nin en prestijli kupası olan F.A Cup’ı Man.City’i devirerek müzesine götürmesidir. Wigan ise İngiltere’nin ünlü futbol takımlarının bulunduğu  Manchester şehrinde bulunmaktadır.

Takım ile kısa bir tanışma toplantısı yaptıktan sonra taktik ve teknik açıdan işimin başına geçiyorum ve ilk olarak taktik ve kondisyon çalışmaları için 2-3 antrenör ve önümüzdeki sezon oynayacağımız taktiğin ve onun alternetiflerini takıma benimsetmeye çalışacağım.

Takım taktiklerini sırası ile 4-2-4, 4-3-3 ve 4-2-3-1 olarak ayarladım. Oyuncularıma ilk 2 hafta kondisyon ağırlıklı bir idman programı yaptıracağım daha sonrası taktik ve takım oyunu yüksek olarak çalıştıracağım. Taktiğin ana odağı ise ilk ay defans daha sonra taktik olarak ayarlayacağım.

Yaptığım transferlere gelecek olursak yaklaşık 2 Milyon £ bütçemiz vardı ve bunu optimum fayda sağlayabilecek oyuncular ile yapmaya sağlayacağım. İlk işim özellikleri gayet iyi olan Hicham Khaloua ile yapıyorum. Kaleci rotasyonu için Chelsea’den Delac , youngster forvet  adayı Ajax young takımından Kaj Sierhuis, Man U’dan genç sağ bek Joe Riley, Everton’dan sol bek Luke Garbutt, Newcastle United’tan sağ bek Jesus Gamez, Scunthorpe’tan dc Murray Wallace, sol açık rotasyonu için ise Swansea’den Daniel James’i  kadromuza katıyoruz. Bu oyuncularımızın aramıza katılması ile takımdan ayrılacak oyuncularımızı da belirliyoruz ve bu doğrultuda Michael Jacobs’u Hull City’e, David Perkins’i de Plymouth’a satıyoruz.

Bu transferlerin haricinde takımımda tecrübeli forvet Will Grigg, James Vaughan, orta sahada Jay Fulton, Max Power, Nick Powell, Sam Morsy gibi League One da iş yapacak etkili silahlarımızda bulunmakta. Defansımızın göbeği ilk aşamada biraz çöp oldu ama gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz sonuçta lig kalitesi de çok yüksek olmayacak.

Taktiklerimizi FM Hikayeleri Taktik bölümünden ayrıca da bulabilirsiniz. Football Manager taktiklerimiz burada sizi bekliyor.

Hicham Khaloua 

 Matej Delac 

Kaj Sierhuis

Joe Riley

Murray Wallace

Luke Garbutt

Jesus Gamez  

Daniel James

Şimdilik ilk giriş bölümünü bitirdik sezon başı hazırlık maçları ve lig mücadelesi ile yeniden karşınızda olacağız.

Bu arada 2017-2018 yılında şampiyon olan Wigan Athletic ekibini kutluyoruz ve şampiyonluk videosu ile sizlere veda ediyoruz.